Unikalny kierunek studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu: Biznes konopny

Unikalny kierunek studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu: Biznes konopny

Pierwsze takie studia w Polsce, skupiające się na biznesie konopnym, ogłosił Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Zapisy potrwają do 23 lutego, natomiast pierwszy dzień zajęć zaplanowany jest na marzec. Wśród przedmiotów znajdą się m.in. zastosowanie konopi w psychologii i psychiatrii, a także praktyki laboratoryjne.

Jolanta Nowacka, przedstawicielka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, zapowiedziała inaugurację nowego, intrygującego kierunku studiów podyplomowych – biznes konopny. To pionierskie przedsięwzięcie na skalę kraju. Studia adresowane są do osób zainteresowanych prowadzeniem biznesu w branży konopnej, w tym menadżerów średniego szczebla, doradców klienta, handlowców oraz innych specjalistów.

Założeniem programu jest wyposażenie studentów w specjalistyczną wiedzę dotyczącą konopi, ich uprawy i właściwości oraz możliwości wykorzystania. Kierunek ma przede wszystkim przygotować kadry do pracy na rynku sprzedaży produktów i usług opartych na przetworach konopi, z zachowaniem najwyższego standardu etycznego i terapeutycznego.

Program studiów składa się z trzech bloków tematycznych: praktyczne zastosowanie konopi, zarządzanie biznesem konopnym oraz innowacje w tej branży. Przykładowe przedmioty obejmują technologię uprawy konopi, psychologiczne i psychiatryczne aspekty stosowania konopi, wybrane zagadnienia prawne dotyczące konopi, innowacyjną żywność konopną oraz praktyki laboratoryjne koncentrujące się na procesach technologicznych związanych z konopiami.

Zajęcia będą miały formę wykładów i warsztatów praktycznych. Studenci będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach w profesjonalnym laboratorium ekstrakcyjnym, gdzie zapoznają się z kluczowymi procesami przetwórstwa konopi. Absolwenci tego kierunku będą także mieli szansę odbyć praktyki pod okiem doświadczonych terapeutów – wyjaśnia Jolanta Nowacka.

Pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu powołując się na raport „Cannabis Market Analysis”, przewidują, że rynek konopi indyjskich osiągnie wartość 29,32 mld dolarów w roku 2023 i wzrośnie do ponad 60 mld dolarów do 2028 r. Dynamiczny rozwój tej branży oznacza konieczność ciągłego doskonalenia się, by utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku.

Studia podyplomowe „Biznes konopny” są płatne i odbywają się w trybie zaocznym w weekendy, w godzinach 9:00-16:00. Warsztaty laboratoryjne mogą się odbywać w piątki. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 2-3 marca 2024 roku. Aby dowiedzieć się więcej, należy odwiedzić stronę internetową uczelni.

Kierunek prowadzi dr Krzysztof Ćwik z Katedry Teorii i Organizacji Zarządzania UEW, a nadzór naukowy sprawuje dr hab. inż. Mirosława Teleszko, prof. UEW. Partnerem merytorycznym jest firma Max Hemp, specjalizująca się m.in. w medycznym i prozdrowotnym wykorzystaniu konopi.