Opera Wrocławska prezentuje ambitne plany na najbliższy semestr: trzy premiery, gościnny dyrygent i transmisja "Toski" na pl. Wolności

Opera Wrocławska prezentuje ambitne plany na najbliższy semestr: trzy premiery, gościnny dyrygent i transmisja "Toski" na pl. Wolności

Opera Wrocławska ma zamiar wykorzystać najbliższe pół roku na pełne obrotach działanie, przygotowując dla melomanów aż trzy premiery. Dwie z nich to opery: „Manekiny” autorstwa Zbigniewa Rudzińskiego (1-3.03) oraz „Włoszka w Algierze” Gioacchino Rossiniego (18-19.05). Trzecia premiera to balet „Napoli”, stworzony przez Augusta Bournonville’a. Dodatkowo, dla fanów twórczości Aleksandry Kurzak i Roberta Alagni, została zaplanowana transmisja jednego z dwóch spektakli „Toski” Giacoma Pucciniego bezpośrednio z pl. Wolności.

Gościnnie dyrygować będzie Maestro Giorgio Croci, który dołączył do Opery Wrocławskiej na koniec sezonu 2023/2024. Swoją karierę Croci rozpoczął dyrygując produkcjami w tak znanych miejscach jak Arena di Verona, Opera Tokyo, Cairo Opera czy Komische Oper Berlin. Pracował również ze znanymi solistami, takimi jak Katia Ricciarelli, Angela Gheorghiu, Cecylia Bartoli, Fiorenza Cossotto, Roberto Alagna, Marcelo Alvarez i Leo Nucci. Maestro Croci współpracował z takimi orkiestrami jak Filharmonicy Berlińscy, Korean Symphony Orchestra, Tokio City Philharmonic oraz Orchester de Chambre de Paris. W swoim dorobku ma również nagraną ścieżkę dźwiękową do popularnego filmu Wernera Herzoga „Fitzcarraldo”.

Wrocławski zespół operowy już miał przyjemność pracować pod batutą Maestro Croci podczas gali sylwestrowo-noworocznej oraz podczas spektakli „Cyganerii”. Dyrygent wyraził swoje zadowolenie z doskonałego poziomu zarówno orkiestry, jak i chóru Opery Wrocławskiej. Zwłaszcza ważne dla niego będą dwa spektakle „Toski” Pucciniego z Aleksandrą Kurzak i Robertem Alagną na przełomie maja i czerwca tego roku.

Rafał Karczmarczyk, który będzie pełnić obowiązki kierownika muzycznego, dołączył również do zespołu dyrygenckiego. Karczmarczyk był dotychczas związany m.in. z praskimi i krakowskimi teatrami operowymi.

Pierwszą premierą Opery Wrocławskiej w tym roku będzie kameralna opera Zbigniewa Rudzińskiego „Manekiny”, oparta na prozie Brunona Schulza z jego słynnego zbioru “Sklepy cynamonowe”. Kamila Siwińska, reżyserka m.in. dobrze przyjętej opery „Gwałt na Lukrecji” Benjamina Brittena w Teatrze Królewskim w Łazienkach, przygotowuje nową inscenizację.

W maju odbędzie się premiera opery „Włoszka w Algierze” Gioacchino Rossiniego, którą wyreżyseruje Waldemar Zawodziński. Opera ta jest jednym z najbardziej popularnych dzieł twórcy oper buffa.