Alarmujące stężenie szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu Wrocławia: lista najbardziej dotkniętych ulic

Alarmujące stężenie szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu Wrocławia: lista najbardziej dotkniętych ulic

Wrocławski Urząd Miejski oficjalnie ostrzega o alarmującej jakości powietrza, która aktualnie utrzymuje się we Wrocławiu. Sytuacja jest na tyle poważna, że szczególnie narażone grupy, takie jak osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby serca czy układu oddechowego, w tym również astmatycy, powinny bezwzględnie unikać przebywania na otwartym powietrzu. Zalecenia podobne dotyczą także reszty mieszkańców – wszyscy powinni ograniczyć swoją aktywność na zewnątrz.

Największe zagrożenie stanowi obecnie pył zawieszony PM 2.5. W środę rano jego stężenie wyniosło aż 114µg/m i wyraźnie przekraczało dozwolone normy. Pył PM 2.5 to cząsteczki o średnicy nie większej niż 2,5 μm, które Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych.

Najbardziej niekorzystne warunki panowały przed południem na następujących ulicach: Pilczycka (wskaźnik PM2.5 wyniósł 205), Konwaliowa w Pawłowicach (wskaźnik PM2.5 wyniósł 191), Miłostowska na Psim Polu (wskaźnik PM2.5 wyniósł 189), aleja Wiśniowa (wskaźnik PM10 wyniósł 184), wybrzeże Korzeniowskiego na Kleczkowie (wskaźnik PM10 wyniósł 182), Daliowa w Pawłowicach (wskaźnik PM2.5 wyniósł 178), Tramwajowa na Dąbiu (wskaźnik PM2.5 wyniósł 175), Mieszczańska (wskaźnik PM2.5 wyniósł 169) oraz Kwaśna na Gajowicach (wskaźnik PM2.5 wyniósł 168).