Transformacja starej remizy strażackiej na Brochowie w ręce znanej pracowni projektowej

Transformacja starej remizy strażackiej na Brochowie w ręce znanej pracowni projektowej

Znana pracownia projektowa stała się właścicielem dawnej strażackiej remizy, położonej przy ul. Chińskiej na Brochowie, która była nieczynna od wielu lat. Zdecydowali się na przekształcenie budynku poprzez renowację i adaptację na mieszkania.

Brochów jest niepowtarzalnym osiedlem Wrocławia, które stało się częścią miasta dopiero w 1951 roku. Historycznie, był to autonomiczny obszar, który w XIX wieku doświadczył przemysłowego rozkwitu dzięki powstaniu kolei Górnośląskiej.

Osiedle Brochów jest charakterystyczne przez swoją kolejową historię. W 1896 roku zbudowano tam ogromną stację kolejową. Powiązane było to z rozwojem sieci kolejowej oraz stworzeniem jednego z najważniejszych punktów przeładunkowych na wschodnich terenach Cesarstwa Niemieckiego, lokalizowanym w pobliżu Wrocławia. Na terenie Brochowa (wówczas jeszcze obszaru Brockau pod Breslau) wytyczono kilkadziesiąt bocznic kolejowych, które aż do niedawna były miejscem znanym jako „cmentarzysko lokomotyw”.

W bliskim sąsiedztwie tego punktu przeładunkowego powstało osiedle robotnicze, zlokalizowane przy obecnej ulicy Chińskiej (początek XX w.). W tamtym okresie została tam również wybudowana remiza strażacka, która teraz jest zarejestrowana jako zabytek. Po kilku próbach sprzedaży, w 2017 roku gmina Wrocław pozbyła się obiektu, sprzedając go Zbigniewowi Maćkowowi, znanemu wrocławskiemu architektowi. Planuje on przeprowadzić renowację budynku.

Remiza znajduje się w sercu charakterystycznego dla Wrocławia robotniczego osiedla kolejowego. Duża część jego mieszkańców to społeczność romska. Do otwarcia Aquaparku przy ul. Polnej w 2022 roku, nie było tam zbyt wielu miejsc do spędzania wolnego czasu.

Celem remizy i dawniej piekarni jest pełnienie funkcji społecznej. Część budynków została już przekształcona na klub fitness. Po zakończeniu renowacji całego kompleksu, planowane jest utworzenie mieszkań do wynajęcia oraz przestrzeni wspólnych dla mieszkańców.

Warto odnotować, że ta część Brochowa nadal przechodzi przez zmiany. Systematycznie prowadzone są prace remontowe w zabytkowych budynkach dawnego osiedla robotniczego kolejowego.

Remiza strażacka na Brochowie składa się z kilku budynków. W jednym z nich kiedyś działała piekarnia, a obecnie istnieje tam klub fitness, którego właścicielem jest również Zbigniew Maćków. Aktualnie część terenu remizy jest ogrodzona i prowadzone są prace renowacyjne.

Zdjęto całkowicie zużyte konstrukcje dachu nad wieżą wraz z poszyciem. Konieczne jest wymienienie więźby, na co już został przygotowany projekt wykonawczy. Zostanie ona zamontowana za kilka tygodni.

– Następnie prace renowacyjne będą obejmować wymianę części elementów konstrukcyjnych oraz okien – wyjaśnia Maćków, właściciel remizy.