Edukacja zasad ruchu drogowego dla najmłodszych – program "Bezpiecznie na rowerze, na drogach powiatu wrocławskiego"

Edukacja zasad ruchu drogowego dla najmłodszych – program "Bezpiecznie na rowerze, na drogach powiatu wrocławskiego"

Wszechstronna nauka zasad bezpieczeństwa na drodze od najmłodszych lat to obowiązek, który wrocławscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego doskonale rozumieją. Współpracując z tarnowską Fundacją Prodriver, przeprowadzili program edukacyjny pod tytułem „Bezpiecznie na rowerze, na drogach powiatu wrocławskiego”. Kampania ta skupiła się na uświadamianiu młodych rowerzystów o regułach bezpieczeństwa, a jej działania dotarły do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich oraz Szkoły Podstawowej w Bielanach Wrocławskich.

Dzielni oficerowie, st. asp. Patrycja Duda i mł. asp. Mateusz Strupiński, odwiedzili te dwie szkoły podstawowe, aby przekazać istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Kampania edukacyjna była realizowana we współpracy z Fundacją Prodriver z Tarnowa.

Ale nie był to tylko wykład teoretyczny. Uczniowie mieli okazję skorzystać z różnych narzędzi edukacyjnych, takich jak symulator jazdy rowerem, makieta drogi i pojazdów, znaki drogowe oraz laboratorium badań psychotechnicznych. W laboratorium młodzi uczestnicy mogli przetestować swoje umiejętności w zakresie refleksu, koordynacji i czasu reakcji.

Policjanci omówili zasady, które trzeba przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Dzięki symulatorowi jazdy rowerem, uczniowie pod czujnym okiem funkcjonariuszy mogli ćwiczyć prawidłowe sygnalizowanie manewrów skrętu. Z kolei za pomocą makiet drogi omówiono zasady pierwszeństwa ruchu na drodze dla różnych uczestników ruchu drogowego.

Uczniom przypomniano również o obowiązkowym wyposażeniu każdego roweru. Nie zabrakło także interaktywnych scenek z udziałem kierującego pojazdem oraz użytkownika hulajnogi, w których najmłodsi mieli okazję aktywnie uczestniczyć.

Było to bardzo pouczające spotkanie, a uczniowie z zapałem odpowiadali na pytania stawiane przez oficerów Dudę i Strupińskiego. Wykazywali przy tym duże zrozumienie dla przepisów ruchu drogowego.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. Planowane są dalsze tego typu akcje edukacyjne w innych placówkach oświatowych.