Wrocławskie Zoo gości najmniejszą antylopę na świecie, dikdika

Wrocławskie Zoo gości najmniejszą antylopę na świecie, dikdika

Wrocławskie Zoo stało się domem dla dikdika – najmniejszej antylopy na globie. Te zwierzęta niełatwo dostrzec z powodu ich skrytego stylu życia i predylekcji do przemieszczania się wśród wysokich traw.

Dikdiki sawannowe, zwane też dikdikami Kirka, są jednymi z najdrobniejszych reprezentantów antylop. Długość ich ciała wynosi zaledwie do 67 centymetrów, przy masie ciała oscylującej wokół 4 kilogramów i maksymalnej wysokości nie przekraczającej 40 centymetrów.

Charakterystyczną cechą dikdików są ich ruchome pyski, które pełnią ważną rolę w procesie termoregulacji. Przez pysk przepływa krew, która zostaje tu schłodzona zanim dostanie się do mózgu zwierzęcia. To jednak nie jedyny element, który odróżnia te zwierzęta od innych. Dikdiki są bowiem niezwykle płochliwe i reagują silnym strachem na głośne dźwięki. W razie zagrożenia są w stanie osiągnąć prędkość 40 km/h, co niestety często prowadzi do tragicznych w skutkach kolizji z przeszkodami. Dlatego też apelujemy o zachowanie ciszy w pobliżu ich wybiegu.