Otwarcie Alei Wielkiej Wyspy wstrzymane na czas uzyskania pozwolenia na użytkowanie

Otwarcie Alei Wielkiej Wyspy wstrzymane na czas uzyskania pozwolenia na użytkowanie

Pierwotnie planowane na początek grudnia 2023 roku otwarcie Alei Wielkiej Wyspy, łączącej Sępolno z al. Armii Krajowej i ulicą Krakowską, zostało opóźnione. Przed jej udostępnieniem dla ruchu, trzeba jeszcze zakończyć szereg prac, takich jak przebudowa skrzyżowania tej alei z ulicami Mickiewicza i Paderewskiego, ukończenie asfaltowania skrzyżowania z Krakowską czy sprzątanie terenów przyległych do nowo wybudowanej arterii komunikacyjnej.

Informacje zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu sugerowały, że 6 grudnia nastąpi otwarcie Alei Wielkiej Wyspy. Jak jednak tłumaczy Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji, odpowiedzialnych za realizację tego projektu, choć budowa może się zakończyć w tym terminie, to przed udostępnieniem drogi konieczne jest uzyskanie pozwolenia na jej użytkowanie. – Chcemy, by droga była przejezdna w grudniu. Ale na podanie konkretnego dnia jest jeszcze za wcześnie – dodaje Nowak.

Od paru miesięcy użytkowany jest pierwszy odcinek alei, biegnący od ul. Mickiewicza na Sępolnie do Olszewskiego na Biskupinie. Niestety, wjazd z ulicy Mickiewicza odbywa się przez tymczasową drogę, gdyż główne skrzyżowanie nadal jest przebudowywane. Prace te miały zakończyć się wcześniej, ale inwestycję opóźniło odkrycie skomplikowanych sieci podziemnych, które nie były uwzględnione w planach. – By wszystko to uporządkować, trzeba było pracować aż siedem metrów pod ziemią – wyjaśnia Nowak.

Praktycznie gotowy do otwarcia jest natomiast główny odcinek alei biegnący od ul. Olszewskiego do estakady nad ulicą Krakowską i węzła z al. Armii Krajowej. Ten fragment obejmował budowę mostu nad Odrą, zwanej teraz Mostem Olimpijskim (wcześniej nazywanym Mostem Wschodnim), oraz mniejszego mostu nad Oławą, oficjalnie znanego jako most Wilczy Kąt. Tutaj prace ograniczają się już tylko do sprzątania terenu wokół drogi.

– Abyśmy zdążyli ze wszystkim do grudnia, każdy dzień jest ważny. Robotnicy pracują codziennie do późnego popołudnia, prace trwają także w weekendy – podkreśla Bartosz Nowak.

Mimo planowanego otwarcia Alei Wielkiej Wyspy na przełomie roku, prace wokół drogi, takie jak obsadzenia roślinności, będą kontynuowane do wiosny przyszłego roku.