Odnowiona kamienica na Nadodrzu zdobywa wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie

Odnowiona kamienica na Nadodrzu zdobywa wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie

Kamienica usytuowana w dzielnicy Nadodrze we Wrocławiu, stała się obiektem zasługującym na uwagę, zdobywając wyróżnienie w prestiżowym konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was film oraz galerię zdjęć prezentujących kamienicę przed rozpoczęciem prac renowacyjnych, w trakcie ich trwania oraz po zakończeniu. Całość procesu odnowienia, który pochłonął kwotę blisko 2,5 miliona złotych, jest teraz dostępna do oglądania.

Wyniki 27. edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku zostały ogłoszone 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Kamienica znajdująca się we Wrocławiu przy ulicy Biskupa Tomasza 8 została wyróżniona w kategorii obiektów mieszkalno-usługowych, co stanowi istotne osiągnięcie dla miasta.

Zarząd Zasobu Komunalnego, nazywając ten budynek „nadodrzańską perełką”, nadzorował pracę remontową przez 10 miesięcy, która zakończyła się w marcu 2022 roku. Całkowity koszt renowacji wyniósł niemal 2,5 miliona złotych. Autorem projektu jest Janusz Darczyński Rys-Tech ze Ścinawy, a realizacją zajął się wrocławski wykonawca – spółka Energo Constructions.

Co szczególnie rzuca się w oczy przy przejściu obok tej kamienicy, to niesamowita elewacja. Zachowany klinkier i jasne odrestaurowane detale architektoniczne nad oknami przyciągają wzrok przechodniów. Szczególnie interesujący jest odnowiony napis z okresu przedwojennego, reklamujący fabrykę mebli Scholza.

Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku jest organizowany pod auspicjami Głównego Inspektora Nadzoru Budowalnego. Celem konkursu jest promowanie działań na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego poprzez renowację starych obiektów i budowli. W opisie konkursu czytamy, że jego dążeniem jest promowanie najwyższych standardów w budownictwie, wyznaczanie nowych trendów oraz inspirowanie do tworzenia innowacyjnych rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych.