Program dofinansowania in vitro we Wrocławiu pomógł przyjść na świat 218 dzieciom

Program dofinansowania in vitro we Wrocławiu pomógł przyjść na świat 218 dzieciom

Od rozpoczęcia w 2019 roku programu finansowania procedury in vitro, we Wrocławiu urodziło się dzięki niemu 218 dzieci. Od początku realizacji programu, miasto przeznaczyło na ten cel kwotę przekraczającą 4 miliony złotych.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, przedstawiciele władz miejskich podsumowali działania programu dofinansowania in vitro prowadzonego od 2019 roku. Pierwsze dziecko, które zostało zapoczątkowane dzięki temu programowi, przyszło na świat w połowie lutego 2020. Jak dotąd, liczba par biorących udział w programie wyniosła 1400, z czego 700 spełniło wymagania kwalifikacyjne.

Program in vitro realizowany przez miasto Wrocław oferuje dofinansowanie jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary, która spełniła warunki kwalifikacyjne. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 5 tysięcy złotych.

Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych we Wrocławiu, Joanna Nyczak, wyjaśniła, że w programie mogą uczestniczyć pary małżeńskie i partnerskie, które nie przekroczyły 40. roku życia i są mieszkańcami Wrocławia, płacącymi tam podatki. Program jest realizowany we współpracy z dwiema klinikami – INVICTA i InviMed.

Szacunki magistratu wrocławskiego wskazują, że problem niepłodności może dotykać nawet 40 tysięcy osób w tym mieście. Kliniki specjalizujące się w leczeniu niepłodności zaobserwowały stały wzrost liczby par poszukujących pomocy.