Rewolucyjna zmiana Placu Nowy Targ we Wrocławiu na przestrzeń zieloną

Rewolucyjna zmiana Placu Nowy Targ we Wrocławiu na przestrzeń zieloną

W samym sercu Wrocławia, na Placu Nowy Targ, szykuje się gruntowna metamorfoza. Obecny beton i kostka zostaną usunięte, a przestrzeń wypełnią 63 tysiące świeżo posadzonych roślin. Pierwszy krok ku tej ekologicznej przebudowie został już uczyniony – Zarząd Zieleni Miejskiej sfinalizował umowę z firmą, która ma się zająć realizacją planów.

Plac Nowy Targ obecnie zdobi 27 drzew, w tym 8 w donicach. Po zakończeniu planowanych prac ten zielony stan będzie znacznie bogatszy – pojawi się tu dodatkowo 172 drzewa, 27 tysięcy bylin, blisko 13 tysięcy traw oraz 193 paprocie. Dodatkowo plac ozdobią 23 tysiące roślin cebulowych i mnóstwo pnączy.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, wyraził swoje entuzjazm wobec tych zmian. Podkreślił, że decyzja o transformacji Placu Nowy Targ symbolizuje początek nowej ery dla miasta – ery zielonego miasta, które jest w stanie dostosować się do zmieniających się warunków klimatycznych i stawać się coraz bardziej przyjaznym dla swoich mieszkańców.

Zadaniem zazielenienia placu zajmie się firma Rotomat. Działania mają rozpocząć się na styku września i października, a finalizacja planowana jest na wiosnę przyszłego roku. Władze miasta podkreśliły, że ze względu na istniejący parking podziemny, wymagane będzie częściowe demontaż kostki brukowej oraz wykonywanie nowych warstw technologicznych, bazujących na zielonym systemie dachu.

Prace przewidują również budowę nowego przyłącza wodociągowego, stworzenie systemu automatycznego nawadniania oraz remont elementów małej architektury. Na terenie placu pojawią się też nowe elementy małej architektury, a także zostanie zmodernizowane oświetlenie. W sumie prace obejmą około 60% powierzchni placu.

Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, określił te zmiany jako wielkie wyzwanie. Wyraził jednak przekonanie, że będzie to początek działań pokazujących, jak można przekształcać industrialne przestrzenie w przyszłości. Całość inwestycji jest szacowana na ponad 10 mln złotych.