Ekspansja strefy płatnego parkowania na wrocławskie osiedla Huby i Tarnogaj

Ekspansja strefy płatnego parkowania na wrocławskie osiedla Huby i Tarnogaj

Rozwój systemu płatnych miejsc postojowych w mieście Wrocław zyskuje nowy rozdział. Osiedla Huby i Tarnogaj, dwie społeczności miejskie, dołączą do sieci obszarów, gdzie parking jest regulowany przez parkomaty. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) we Wrocławiu przewiduje implementację tego projektu jeszcze przed końcem bieżącego roku i już w pełni angażuje się w przygotowania do rozpoczęcia procedury przetargowej.

W ramach tej inicjatywy powstanie ponad tysiąc dodatkowych płatnych miejsc parkingowych rozlokowanych na obu osiedlach. Planowane jest również instalowanie około 80 nowych parkomatów. Dodatkowo, na terenie tych osiedli pojawią się specjalnie zaprojektowane punkty umożliwiające bezpieczne przejście przez ulice.

ZDiUM we Wrocławiu wyznaczył fundusze na realizację tego projektu i obecnie kończy prace nad niezbędnymi dokumentami. „W ciągu kilku najbliższych tygodni ogłosimy przetarg na montaż oznakowań drogowych. Po jego zakończeniu przystąpimy do instalacji parkomatów. Cały proces planujemy zakończyć do końca roku, co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i wprowadzi porządek w kwestii parkowania na tych osiedlach”, mówi Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy ZDiUM we Wrocławiu.

Określenie liczby miejsc parkingowych w ramach strefy podlega rygorystycznym regulacjom prawnym. Te uwzględniają między innymi odległość od skrzyżowań, przejść dla pieszych, przystanków komunikacji miejskiej, bram wjazdowych oraz minimalną szerokość chodników. Chociaż stworzenie strefy często prowadzi do redukcji liczby miejsc parkingowych, reglamentacja przestrzeni przez parkomaty sprzyja rotacji pojazdów i ogranicza liczbę aut przyjeżdżających z pozamiejskich obszarów.

Strefy płatnego parkowania mają również za zadanie uporządkowanie przestrzeni miejskiej, co wynika z obserwacji mieszkańców kolejnych osiedli, decydujących się na wprowadzenie takiego rozwiązania. Wnioski dotyczące stworzenia stref płatnego parkowania są bowiem składane przez Radę Osiedla.