Na rynku wystawa dotycząca „powodzi tysiąclecia”

Na rynku wystawa dotycząca „powodzi tysiąclecia”

W takich miejscach jak rynek miejski często pojawiają się wystawy, mające na celu poszerzyć wiedzę na jakiś temat. Właśnie powstała kolejna z nich, tym razem dotycząca pewnego wycinka z historii stolicy Dolnego Śląski. Konkretnie chodzi o wielką powódź, jaka spadła na miasto 25 lata. Młodsi mogą jej nie pamiętać, ale wciąż zachowało się pełno zdjęć, dokumentujących to niecodzienne zjawisko. A zatem wszyscy ci, którzy nie mieli okazji widzieć jej na własne oczy, mają szansę zobaczyć fotografie ustawione na płycie rynku.

Wielka powódź nawiedziła Wrocław

Powódź, o której moa miała miejsce 25 lat temu, dokładnie 12 lipca. Przygotowanie do tej powodzi zaczęło się 9 lipca, kiedy Bogdan Zdrojewski, ówczesny prezydent miasta, zapowiedział, że zbliża się niebezpieczeństwo. Zalecił mieszkańcom, aby zaczęli gromadzić wodę pitną, butle gazową a także świece. Konieczne było także ustawianie worków z piaskiem i tutaj prezydent spisał się świetnie. Nie tylko nadzorował wysypanie, ale samodzielnie zajął się układaniem tych worków. Trzeba przyznać, że wiedział, jak zadbać o morale mieszkańców.

Mimo tak wielkich przygotowań i tak powódź była zaskoczeniem. A raczej jej skala. Wszędzie na ulicach była woda, nawet główne skrzyżowanie było całkowicie zalane. Wiele starszych osób pamięta ten dzień, choć dla młodszych mieszkańców Wrocławia jest z pewnością abstrakcja. 

Zalety wystaw

Powiedzmy sobie szczerze, takie wystawy nie są wcale wielką atrakcją. Nikt nie przyjedzie do obcego miasta tylko po to, żeby zobaczyć kilka zdjęć z opisami. Zwłaszcza w dobie internetu, gdy wszystko to jest dostępne publicznie. Chodzi jednak o co innego. Aby przykuć wzrok osób, które przechodzą obok. Zwłaszcza mieszkańców miasta i przyjezdnych. Nawet jeśli nie każdemu będzie się chciało zaczytywać w opisy, to i tak jedno rzucenie okiem może zainteresować tematem. Często bywa tak, że ktoś zobaczył chwytliwy tytuł w drodze do pracy, a potem w domu zdecydował się poszukać na ten temat więcej informacji. Tak właśnie poszerza się wiedzę i horyzonty ludzi.

Typowe tematy wystaw

O czym najczęściej są tego typu wystawy plenerowe? Tematyka jest bardzo szeroka. Czasami dotyczą one lokalnej historii, jak w przypadku wielkiej powodzi we Wrocławiu. Innym razem mogą one dotyczyć sztuki. Na przykład w Częstochowie niedawno pojawiła się wystawa, której tematem jest kultura hip-hop. Jak widać, można w tej formie przedstawić bardzo dużo. Poza tym jest to świetna ozdoba takich miejsc jak parki czy rynki miejskie. Kiedy przechodzi się koło tego typu ekspozycji, to można odnieść wrażenie, że jest się w miejscu, gdzie nacisk na edukację jest istotny.