Zmarł Antoni Gucwiński, dyrektor wrocławskiego ZOO

Zmarł Antoni Gucwiński, dyrektor wrocławskiego ZOO

Antoni Gucwiński był przez wiele lat dyrektorem ZOO we Wrocławiu. Wykonywał tam bardzo dużo poważnych zadań, ale to nie wszystko. Miał on bardzo duży wkład w rozwój miasta od strony kulturowej. Mieszkańcy wdzięczni są mu za jego edukacyjne działania, które odzwierciedlały się między innymi w programie „Z kamerą wśród zwierząt”. Gucwiński był bowiem jej współautorem. Dyrektora pochowano zgodnie ze wszystkimi standardami, a pochówkowi towarzyszyła uroczysta ceremonia. Wziął w niej udział między innymi prezydent miasta, który wygłosił małe, choć wzruszające, przemówienie. Niestety zabrakło Hanny Gucwińskiej, żony zmarłego, która przebywała w izolacji w związku ze stanem zdrowia.

Uroczystości pogrzebowe

Śmierci znanych i cenionych zawsze towarzyszą uroczyste ceremonie pogrzebowe. Nie inaczej było tym razem. Miejscem uroczystości był Ostrów Tumski, czyli jedna z ważniejszych części miasta. Mszę odprawiono oczywiście w katedrze na tejże wyspie, którą poświęcono zmarłemu. Stamtąd ruszył kondukt pogrzebowy, a następnie mężczyznę pochowano. Niech spoczywa w pokoju.

Okoliczności były trudne zwłaszcza dla jego żony Hanny. Nie mogła ona uczestniczyć w pogrzebie ze względu na zakażenie wirusem Sars-CoV-2. Głos na pogrzebie zaś zabrał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Wyraził bardzo duże uznanie dla zmarłego i podziękował za wszystko, co zrobił dla miasta. Ze względu jednak na jego działalność medialną można powiedział, że nie tylko wrocławianie powinni być mu wdzięczny. Setki osób siedzących przed telewizorem mogło się dowiedzieć wielu nowych rzeczy, dzięki programu, który współtworzył Antoni Gucwiński.

ZOO we Wrocławiu

Wrocławskie ZOO to bardzo często odwiedzany i powszechnie lubiany obiekt turystyczny. Różni się od innych ogrodów zoologicznych w Polsce pod wieloma względami. Jednym z nich jest wielkość, bo trzeba przyznać, że teren ogrodu robi ogromne wrażenie swoim rozmiarem. Drugą sprawą jest różnorodność gatunków. Spotkamy tam mieszkańców praktycznie wszystkich kontynentów w warunkach, które do złudzenia imitują ich naturalne. Oczywiście ZOO nigdy nie będzie aż tak dobre dla zwierzęcia jak jego środowisko, ale Wrocław radzi sobie bardzo dobrze w odtworzeniu tego środowiska.