Lekcje o Konstytucji RP we Wrocławiu

Lekcje o Konstytucji RP we Wrocławiu

Lekcje na temat konstytucji

Wrocławski magistrat podjął decyzję o tym, aby do przedszkoli i szkół wprowadzić lekcje na temat Konstytucji RP. W ich trakcie dzieci mają uczyć się na temat jej najważniejszych punktów oraz zrozumieć lepiej, co z nich wynika. Nie jest to inicjatywa państwowa, więc włodarze Wrocławia nie uzgodnili jej z ministrem edukacji, którym obecnie jest Przemysław Czarnek. Czy spodoba mu się ten pomysł? Dla prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka nie ma to wielkiego znaczenia, bo głównym powodem utworzenie tych zajęć jest upewnienie się, że wrocławianie znają konstytucję swojego kraju.

Ile dla Polaków znaczy Konstytucja?

Dla wielu Polaków Konstytucja ma naprawdę spore znaczenie. Tak duże, że prowadzi do licznych konfliktów na płaszczyźnie polityczno-społecznej. Wystarczy posłuchać wypowiedzi różnych polityków i aktywistów społecznych, poruszających temat ustawy zasadniczej. Najczęściej usłyszymy w nich zarzuty, że ich przeciwnicy ją łamią albo jej nie szanują. Trudno jest jednoznacznie wskazać stronę, która tę Konstytucję szanuje, a która ją łamie, bo wciąż jej paragrafy są otwarte na interpretacje. Stąd się właśnie bierze wiele nieporozumień. Każdy interpretuje je inaczej i uważa, że to właśnie on ma rację.

Czy sprawę skomentuje minister Przemysław Czarnek?

Minister Czarnek nie skomentował sprawy i być może w ogóle nie zabierze głosu w tej sprawie. To dziwne, bo ostatnimi czasy wyrażał otwarcie swoją krytykę co do samowolki w edukacji. Przykładem mogą być jego karcące słowa wobec uniwersytetów, które samodzielnie decydowały o kwestii nauki zdalnej. Można więc zauważyć, że Czarnek nie jest osobą, która lubi dawać wolną rękę do działania i woli mieć wszystko pod kontrolą. Można się więc domyślać, że będzie patrzył na ręce Jackowi Sutrykami i obserwował jego dalsze pomysły dotyczące edukacji w mieście. Sam minister stał się kontrowersyjną postacią ze względu na niektóre jego dosadne wypowiedzi. Przeciwnicy zarzucają mu bycie religijnym zamordystą, choć większość jego kontrowersyjnych wypowiedzi bywa wyrwana z kontekstu lub wykorzystywana w celach propagandowych. Bez względu jednak na jego intencje osoba na takim stanowisku powinna umieć ugryźć się w język.