Czy Koleje Dolnośląskie wybudują nową halę?

Czy Koleje Dolnośląskie wybudują nową halę?

Hala serwisowa. Czy Koleje Dolnośląskie wybudują nową halę?

Hala serwisowa jest potrzebna, aby koleje mogły funkcjonować sprawnie. Dolnośląski samorząd podjął się właśnie nowej inwestycji. Już podpisano umowę na dofinansowanie, które ma wynieść 30,5 mln złotych. Nowa hala będzie się znajdować w Legnicy, ale miejsce w niej będzie dla pociągów, kursujących po całym regionie.

Nowoczesna hala serwisowa

Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich i Wojciech Zdanowskich podpisali umowę z zarządem województwa dolnośląskiego, w imieniu którego stawili się marszałek Cezary Przybylski oraz Tymoteusz Myrda. Umowa ta dotyczy dofinansowania rozbudowy hali. Dzięki temu będzie można zabezpieczyć znaczną część inwestycji. Budowa zaś ma się rozpocząć pod koniec roku 2021.

– Modernizacja naszego centrum serwisowego nabiera tempa. Nowa inwestycja ma na celu przede wszystkim umożliwić nam prawidłową realizację procesów utrzymania pojazdów (…) Środki, które otrzymaliśmy od województwa, pozwolą nam w dużej części zabezpieczyć finansowanie tej inwestycji. Pozostałą część kwoty będzie stanowić wkład własny Kolei Dolnośląskich – dowiadujemy się od Damiana Stawikowskiego.

Ważne inwestycje z zakresu transportu publicznego

Hala serwisowa jest niezbędnym miejscem, jeśli chodzi o istnienie kolei. To właśnie tam dokonuje się wszelkich napraw i konserwacji. Za istnienie takich hal i ich sprawność odpowiadają właśnie samorządu, więc jest to w najlepszym interesie lokalnych polityków, aby wspierać budowę i rozwój takich miejsc. Nowa hala ma spełniać wszelkie nowoczesne standardy i umożliwi dokonywanie przeglądu pociągów do poziomu P4.

– Własne zaplecze techniczne daje możliwości realizacji przeglądów wyższego rzędu we własnym zakresie, co znacząco obniża koszty związane z tymi przeglądami. Inwestycja Kolei Dolnośląskich wpłynie również pozytywnie na poziom rekompensaty. Przy tej samej pracy KD będą mogły uzyskać niższe koszty, co wiążę się z niższą rekompensatą płaconą z budżetu województwa dolnośląskiego – informuje Tymoteusz Myrda.

Jest to jedna z ważniejszych inwestycji obecnie w regionie. Nie można oczywiście zapominać o innych programach, na przykład tych związanych z dofinansowaniem szpitali.