Jak przedłużyć żywotność instalacji wodno-kanalizacyjnej? 5 prostych zasad zdradza wrocławski hydraulik

Jak przedłużyć żywotność instalacji wodno-kanalizacyjnej? 5 prostych zasad zdradza wrocławski hydraulik

Choć każdy remont nieuchronnie wiąże się z dużą ilością pracy oraz stresu, to bez wątpienia na miano najbardziej pracochłonnego zasługuje całkowita wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, która pociąga za sobą m.in. rozkuwanie ścian, wymianę orurowania oraz armatury. Na szczęście da się tego uniknąć…

Wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane jak mogłoby się to wydawać – wystarczy bowiem przykładać wagę do regularnej konserwacji oraz prawidłowego korzystania z instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Oczywiście jeśli wszystko wskazuje na to, że szczere chęci i usilne próby naprawy instalacji wodno-kanalizacyjnej nie przynoszą oczekiwanych efektów, wówczas zamiast dodatkowo pogarszać sytuację i ryzykować, dobrze jest wezwać fachowców. Jeżeli po lekturze dzisiejszego artykułu stwierdzisz, że to już najwyższa pora aby stan instalacji obejrzał dokładnie ekspert, to zadzwoń do hydraulika Dawida Małka z Wrocławia – właściciela cenionej firmy DM KANWOD, która oferuje kompleksowe usługi hydrauliczne.

Co zrobić by instalacja wodno-kanalizacyjna działała bez szwanku przez długie lata?

  • Zadbaj o regularne czyszczenie odpływów

Z kuchennego bądź łazienkowego odpływu wydobywa się nieprzyjemny, drażniący zapach? Przyczyną takiego stanu rzeczy są najprawdopodobniej resztki jedzenia oraz włosy, które często trafiają do zlewu/umywalki z myślą, że ich mikroskopijny rozmiar z pewnością nie przyczyni się do zatkania rur tylko najzwyczajniej w świecie przez nie przeleci. Otóż nic bardziej mylnego! To właśnie te niepozornych rozmiarów resztki psują się i zalegają w rurach efektem czego są problemy z przepływającą wodą.

Jak oczyścić odpływ za pomocą ekologicznego, domowego sposobu? Wystarczy przygotować w szklankę sody oczyszczonej, 1 szklankę soli kuchennej, szklankę gorącego octu jabłkowego, a następnie kolejno umieścić je w odpływie. Po upływie 10 minut całość należy zalać szklanką gorącej wody i gotowe – odpływ powinien znów być całkowicie drożny.

  • Usuń wszelki widoczny kamień

Kolejnym czynnikiem mającym duży wpływ na stan i funkcjonowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej jest kamień, który szczególnie upodobał sobie metalowe elementy takie jak krany, baterie, a także odpływy i syfony. Nieestetycznie się prezentujący nalot nie tylko sprawia, że metalowe części ulegają znacznie szybszemu zużyciu, ale również przyczynia się do pogorszenia jakości wody.

Na szczęście walka z tym nierównym przeciwnikiem wcale nie jest skazana na niepowodzenie. W tym przypadku możesz skorzystać z jednego z licznie dostępnych chemicznych detergentów przeznaczonych do usuwania kamienia lub też zdecydować się na stary i sprawdzony, domowy sposób, a więc owinąć pokrytą kamieniem powierzchnię za pomocą szmatki nasączonej w roztworze składającym się z wody oraz octu i pozostawić ”kompres” na około 2-3 godziny. Po upływie tego czasu usuń szmatkę i doczyść resztki za pomocą szczoteczki.

  • Nie wlewaj oleju do zlewu

Kardynalnym błędem, nagminnie popełnianym w polskich domach, który również przyczynia się do gorszej drożności lub nawet trwałego uszkodzenia rur jest wlewanie resztek niewykorzystanego oleju do zlewu. Rozgrzana, lepka zawiesina jest wręcz idealnym sposobem na szybkie zatkanie rur, a w połączeniu z fusami od herbaty, resztkami jedzenia oraz innymi zabrudzeniami stworzy powłokę dosłownie nie do zdarcia.

Resztki jedzenia i fusy z herbaty? Pamiętaj, że ich miejsce jest w śmietniku, a nie w zlewie

  • Umiejętnie używaj środków przeznaczonych do udrażniania rur

Czy dostępne w sklepach stacjonarnych oraz internetowych detergenty przeznaczone do udrażniania rur są warte uwagi? Jak najbardziej, jednak efektywność ich działania zależy od tego jak zastosowany zostanie dany środek. Jeśli zdecydujesz się np. na wykorzystanie bardzo popularnego środka w postaci granulek, musisz pamiętać o tym by najpierw rozpuścić preparat w ciepłej wodzie, a dopiero następnie wlej je do odpływu. W przeciwnym razie jedyne czego możesz się spodziewać to dodatkowa atrakcja w postaci zastygniętej skorupy, której usunięcie często wymaga nawet skucia całej ściany…

  • Regularnie czyść syfon

Jeżeli chcesz by awarie oraz usterki omijały Cię szerokim lukiem, to do listy niezbędnych działań, za pomocą których będziesz w stanie przedłużyć trwałość zamontowanej w domu instalacji wodno-kanalizacyjnej koniecznie dodaj regularne czyszczenie syfonu. I bynajmniej nie mamy tutaj na myśli jego cotygodniowego rozkręcania…

O wiele lepszym (i przy tym mniej skomplikowanym) rozwiązaniem będzie zalanie zlewu roztworem z wody oraz octu (bądź też gorącym octem), który skutecznie oczyści powierzchnię syfonu. Dodatkowo, mniej więcej raz w miesiącu warto jest zdecydować się na przeczyszczenie rur za pomocą mikstury wykonanej z użyciem środka do ich udrożniania.

Jeżeli niedrożne rury nie dają za wygraną, zdecyduj się na zwrócenie się o pomoc do hydraulika

Usterka instalacji wodno-kanalizacyjnej? Domowe sposoby nie przynoszą efektów? Zadzwoń po fachowców z DM KANWOD!

Szukasz firmy, która raz na zawsze pomoże Ci rozwiązać problem wiecznie niedrożnych rur? Interesuje Cię usługa montażu bądź serwisu instalacji wodno-kanalizacyjnej, a więc doprowadzanie do mieszkania/domu czystej wody użytkowej oraz odprowadzenie ścieków, jak i pomoc przy uzyskaniu warunków jej przyłączania? Postaw na cenionych fachowców zasilających szeregi wrocławskiej firmy hydraulicznej DM KANWOD, która na rynku istnieje już od 1993 roku!

Decydując się na skorzystanie z naszych usług możesz mieć pewność, że zaproponujemy Ci najbardziej optymalne rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań oraz dostępnego budżetu, a także, że wykonana usługa będzie w pełni satysfakcjonująca, zapewniająca komfort i co równie istotne, w pełni bezpieczna. W zależności od preferencji Klienta, naprawy, prace montażowe oraz pozostałe usługi wchodzące w zakres prac hydraulicznych wykonujemy na materiałach własnych lub na tych dostarczonych przez zleceniodawcę, a na wszystkie wykonane przez nas prace udzielamy 24-miesięcznej gwarancji, podczas której jesteśmy jesteśmy do dyspozycji 24h/7 dni w tygodniu.

Więcej informacji dotyczących oferty profesjonalnych usług hydraulicznych Dawida Małka – DM KANWOD znajdziesz na stronie: https://hydraulik.wroclaw.pl/.

DM KANWOD Dawid Małek
ul. Bolesława Chrobrego 35 lok. 8
50-254 Wrocław

Telefon komórkowy: 600-45-49-49