Zwiedzanie Wrocławia w weekend

Zwiedzanie Wrocławia w weekend

Zwiedzanie Wrocławia w weekend – przepis na udaną wycieczkę

Wrocław to jedno z najpiękniejszych zabytkowych miast w Polsce. W ciągu swojej historii przeszedł on naprawdę wiele zawirowań, a jego mieszkańcy byli świadkami wielu różnych wyrażeń. Ma nam on do zaoferowania wiele różnych zabytków, a także sposób na spędzenie czasu w sposób rozrywkowy. Nie zapomnijmy też o dobrym jedzeniu i wybierzmy się do którejś z wrocławskich restauracji. Co warto zwiedzić we Wrocławiu w weekend?

Wrocław na weekend – co zwiedzić?

Oczywiście Wrocław jest zbyt duży w jeden dzień zobaczyć w nim wszystko. Dlatego też dobrym pomysłem byłaby wycieczka na weekend, a to oznacza odpowiednie przygotowanie. Żeby w pełni cieszyć się naszą wycieczką, muszą zaplanować transport, nocleg a przede wszystkim plan zwiedzania. Nie możesz zdecydować się, co warto zwiedzić we Wrocławiu? Nic nie szkodzi. Poniżej podajemy listę proponowanych przez nas miejsc, które czekają na odwiedziny.

Jak zorganizować wycieczkę do Wrocławia?

Jeśli już zdecydowaliśmy, że chcemy się wybrać do stolicy Dolnego Śląska na weekend, musimy szczegółówo zaplanować naszą podróż. Nikt nie lubi, gdy w trakcie wycieczki się coś sypie i zamiast uśmiechu na twarzy pojawia się niezadowolenie i frustracja. Takich sytuacji możemy uniknąć, dbając o to, aby każdy element wycieczki był odpowiednio zaplanowany. Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbajmy o odpowiedni transport.

Wyjazd do Wrocławia na weekend – transport

Zanim jeszcze zdecydujemy, co zwiedzić we Wrocławiu, powinniśmy pomyśleć o tym, jakim środkiem transportu chcemy się tam dostać. Najwygodniejszy na pewno będzie samochód osobowy, zwłaszcza jeśli jedziemy całą rodziną i mamy ze sobą kilka różnych torb czy walizek. Gdy chcemy dojechać do Wrocławia szybko i komfortowo, warto pamiętać o autostradach. Jeśli sami mieszkamy na południu Polski, to niezawodna okaże się autostrada A4, którą dojedziemy do stolicy Dolnego Śląska zarówno od strony Rzeszowa, jak i niemieckiej granicy. Jeśli pochodzimy z północnej części kraju, powinniśmy rozważać, czy dobrym wyborem nie będzie przejazd przez autostradę A1 do Częstochowy i stamtąd drogą krajową do Wrocławia.

Pociągi do Wrocławia

Pociąg po autostradzie nie pojedzie, ale przemieścimy się nim równie skutecznie co samochodem. Jeśli jedziemy z odległego rejonu kraju, to najlepszą opcją będzie skorzystanie z przewoźnika PKP Intercity, który oferuje szybkie i wygodne pociągi Pendolino. Dzięki dobremu komfortowi jazdy możemy mieć pewność, że żadne opóźnienia ani przykre sytuacje nie zepsują nam podróży. Podczas drogi możemy rozłożyć przed sobą plan miasta i jeszcze raz zastanowić się, co zwiedzić we Wrocławiu chcemy najbardziej. Jeśli zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi, to najlepiej wybrać pociąg z przedziałami i znaleźć pusty przedział, aby cała rodzina mogła się w nim zmieścić.

Nocleg we Wrocławiu

Wiadomo – najlepszą możliwą sytuacją jest zatrzymanie się u rodziny lub znajomych. Nie da się jednak mieć bliskich w każdym zakątku świata, więc trzeba czasem pomyśleć o znalezieniu jakiegoś noclegu. Z pomocą przychodzą nam takie portale jak booking.com albo Trivago. Dzięki nim jesteśmy w stanie szybko znaleźć interesujące nas zakwaterowanie, a także zarezerwować się za pomocą tego samego portalu, na którym je znaleźliśmy. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, gdyż wszystko, co musimy wiedzieć i zrobić w związku z zakwaterowaniem zrobimy za pomocą jednego narzędzia. Nie powinniśmy więc mieć problemu z tym, aby znaleźć nocleg we Wrocławiu na weekend.

Pierwszy dzień wycieczki – co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Kiedy już przyjedziemy do Wrocławia, pewnie nie będziemy mieć za wiele czasu na zwiedzanie. Raczej skupimy się na wypakowywaniu bagaży i rozejrzeniem się za czymś do jedzenia. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z wycieczki w ten dzień. Wręcz przeciwnie. Jest to idealny moment, żeby zwiedzić jedno z ikonicznych miejsc Wrocławia, czyli jego rynek. Możemy zrobić to jeszcze przed obejrzeniem swojego noclegu. Nie powinno nas zniechęcać to, że mamy ze sobą bagaże. Jeśli będziemy je trzymać blisko siebie, nic im się nie powinno stać, a my będziemy mieć szansę na przesiąknięcie atmosferą tego miejsca.

W każdym większym polskim mieście spotkamy zabytkowy rynek, a więc również go warto zobaczyć we Wrocławiu. Dlaczego w ogóle miejskie rynki nazywają się rynkami? Ta nazwa może się kojarzyć z handlem i słusznie – miejskie rynki są pozostałościami po dawnych placach targowych, gdzie okoliczni – a także przyjezdni – kupcy oferowali swoje towary. Często nazwa wydaje się myląca zwłaszcza, gdy próbujemy opisać takie miejsce obcokrajowcowi. Wtedy nierzadko używamy odruchowo słowa market, choć bardziej adekwatnym określeniem jest square.

Powinniśmy o tym pamiętać, jeśli spotkamy obcokrajowca, który jeszcze nie wie, co warto zwiedzić we Wrocławiu i liczy na nasze wsparcie. Możemy mu wtedy zaproponował, aby – tak jak my – zaczął zwiedzanie Wrocławia od wizyty na Rynku. Dlaczego warto zwiedzić Rynek we Wrocławiu? Od innych tego typu miejsc w Polsce wyróżnia się on rozmiarem. Każdy, kto przyjeżdża z innego miasta, jest zachwycony wielkością tego placu i chce delektować się jego atmosferą jak najdłużej.

Co robić na Rynku we Wrocławiu?

Wrocław rynek

Co możemy robić na Rynku podczas naszej wrocławskiej wycieczki? Najlepszą rzeczą będzie usiąść spokojnie w którymś z ogródków i zamówienie filiżanki herbaty do pary z ciastem. Jeśli jednak zaplanowaliśmy zwiedzanie Wrocławia zimą albo jesienią, to siłą rzeczy nie będziemy mogli sobie pozwolić na delektowanie się napojem pod gołym niebem. Zamiast tego powinniśmy zajrzeć do któregoś z lokali, a wybór jest naprawdę niemały. Nie ma się co dziwić – Rynek to najbardziej atrakcyjne miejsce dla restauratorów, więc każdemu z nich zależy na zaoferowaniu jak najlepszych usług. Przekłada się to nie tylko na zadowolenie klientów, ale też na atrakcyjność tego uroczego miejsca.

Rynek we Wrocławiu – atrakcje

Czy na rynku we Wrocławiu znajdują się jakieś szczególnie ciekawe miejsca i zabytki? Bardzo dużo uroku temu miejscu dodają zabytkowe kamienice, a także modernistyczny wieżowiec. Budynki te tworzą przepiękną scenerię, która zachwyci nawet osoby przyzwyczajone do miejskiego życia. To jednak nie wszystko, co warto zwiedzić we Wrocławiu na Rynku.

Najważniejszą budowlą, którą warto zobaczyć na Rynku we Wrocławiu jest zabytkowy Ratusz, którego styl architektoniczny określa się jako późnogotycki. Mało jest w Polsce zabytkowych ratuszy, które byłyby tak dobrze zachowane i wyglądały tak okazale. Mieszkańcy Dolnego Śląska mają się więc czym pochwalić i z dumą zamieszczać ten budynek na pocztówkach, magnesach i innych pamiątkowych przedmiotach. W podziemiach tego ratusza znajduje się jedna z najsłynniejszych restauracji w Polsce czyli Piwnica Świdnicka we Wrocławiu. Niestety, jest ona dziś jedynie ciekawostką, gdyż pod koniec 2017 r. została zamknięta. A gdy już wyjdziemy z terenu Rynku, to czy czeka na nas jeszcze coś warto zwiedzenia w jego okolicach? Oczywiście! Ale zostawmy to na sobotę.

Co warto zwiedzić we Wrocławiu w sobotni poranek?

Wstajemy wypoczęci, odsłaniamy zasłony i witamy poranne dolnośląskie niebo. Choć udało nam się już dzień wcześniej pochłonąć małą dawkę atmosfery wrocławskiego rynku, to prawdziwe zwiedzanie jest dopiero przed nami. Wróćmy więc na Rynek, ale nie po to, aby przesiadywać pod parasolem. Tym razem użyjemy go jedynie jako punktu orientacyjnego, aby móc stamtąd wybrać inne miejsca, które warto zwiedzić we Wrocławiu. Co to za miejsce?

Przede wszystkim wybierzmy się na Ostrów Tumski, który uważa się za najstarszą część Wrocławia. Sami jednak będziemy musieli rozstrzygnąć, czy jest ona także najpiękniejszą. Miejsce to powinien zwiedzić każdy, kto kocha historię, gdyż jak pamiętamy z książek, wyspy (zwane właśnie ostrowami) były strategicznym miejscem, w którym stawiano grody. Jeśli chcemy sami poczuć się jak nasi dziadowie, to Ostrów Tumski jest czymś, co zwiedzić we Wrocławiu po prostu trzeba.

Panorama Wrocławia z wieży kościoła

Na Ostrowie Tumskim znajduje się Katedra św. Jana Chrzciciela, gdzie oprócz zmówienia modlitwy, możemy obejrzeć zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Tak, w kościele tym znajduje się wspaniały punkt widokowy, z jakiego mamy widok na całe miasto. Polecamy to miejsce na sam początek sobotniej wycieczki, gdyż wielką frajdę sprawi nam próba rozpoznania miejsc, jakie mamy na swojej liście.

Ogród botaniczny we Wrocławiu

wwrocław ogród botaniczny

Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić we Wrocławiu jest ogród botaniczny, który zajdziemy zaraz obok Ostrowa Tumskiego. Nie ma więc co się zastanawiać dłużej nad tym, gdzie pójść na spacer we Wrocławie i czym prędzej biegnijmy do żywego muzeum przy ul. Sienkiewicza 23. Cena wstępu do ogrodu waha się między 10 a 15 zł, a dla studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego wejście jest bezpłatne. Wymagana jest jednak legitymacja studencka, więc możemy sobie odpuścić próbę przekradnięcia się.

Dlaczego warto zwiedzić ogród botaniczny we Wrocławiu? Każdy mieszkaniec miasta zdaje sobie sprawę, że w wysoko zurbanizowanym terenie bardzo trudno o choć najmniejszy kawałek natury. Wizyta w takim ogrodzie jest więc błogosławieństwem dla kogoś, kto chce poczuć zapach kwiatów zamiast spalin, jakimi karmi nas ruch uliczny. Zapomnijmy więc o naszych codziennych problemach i pooglądajmy przepiękne rośliny o równie niezwykłym zapachu. Warto wspomnieć, że ogród ten jest drugim najstarszym w Polsce.

Wrocław – ulica więzienna

Kolejna atrakcja dla osób, które lubią rozmyślać nad realiami dawnych czasów. Jedni lubią rozmyślać o życiu arystokracji, zwiedzając późnobarokowe pałace, a miłośników starożytności nic tak nie zachwyci jak zwiedzanie Koloseum. Z kolei ci, których fascynują czasy średniowiecze, powinni zwiedzić we Wrocławiu ulicę więzienną. Są to pozostałości po dawnym gotyckim więzieniu, które – jak możemy się domyślić – nie było zbyt sympatycznym miejscem. Dzisiaj jednak, gdy więzienia już tam nie ma, a średniowieczne środki penitencjarne odeszły do lamusa, możemy bardzo miło spędzić czas w tym miejscu.

Co dzisiaj czeka na nas na ulicy więziennej? W obecnych czasach mieści się tam wiele restauracji, w których możemy odpocząć i coś zjeść. Jeśli zwiedzanie Ostrowa Tumskiego i spacer po ogrodzie botanicznym nas zmęczyły, powinniśmy zajrzeć do Motylej Nogi. Ciekawostką jest, że ogródek tego gastropubu znajduje się bezpośrednio w miejscu byłego placu więziennego.

Ostatni dzień weekendu – co zwiedzić we Wrocławiu?

Kiedy już obudzimy się w niedzielny poranek, musimy pogodzić się z tym, że nasze weekendowe zwiedzanie Wrocławia dobiegło końca. Nie oznacza to jednak, że nie zostało nam już nic, co warto zobaczyć we Wrocławiu. Czymże byłaby wycieczka bez odwiedzenia muzeum? Zajrzyjmy więc do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dzięki któremu możemy się dużo dowiedzieć na temat historii i sztuki. Ciekawe są zwłaszcza wystawy poświęcone sztuce śląskiej, bo gdzie możemy lepiej zachwycić się sztuką śląską niż w stolicy Dolnego Śląska?

Warto też przejście się kilka kroków dalej do Parku Juliusza Słowackiego. Tam zobaczymy Panoramę Racławicką, czyli wielkie dzieło Kossaka. Mówiąc wielkie, mamy na myśli dosłowną wielkość, gdyż malowidło to ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Nie ma drugiego takiego obrazu, którego szczegółowe obejrzenie byłoby aż tak wymagające. Nie zastanawiajmy się więc dłużej i lećmy obejrzeć słynną Panoramę.

Niedziela – gdzie zjeść obiad we Wrocławiu?

wrocław gdzie zjeść

Niedzielne popołudnie już w pełni, a więc wkrótce będziemy musieli pożegnać się z Wrocławiem. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, którą powinniśmy zrobić przed wyjazdem, czyli porządnie się posilić. Tylko co zjeść we Wrocławiu, żeby wrócić zadowolonym i sytym? Zawsze możemy zaszaleć i zjeść owoce może w SeaFood Bar&Market. Ktoś się teraz może zastanawiać, co Wrocław ma wspólnego z morzem. Pewnie nic, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, aby do takiej restauracji się wybrać i skosztować tych przysmaków. Zwłaszcza jeśli nigdy nie próbowaliśmy morskich specjałów, a chcemy naszą wrocławską wycieczkę zakończyć z przytupem.