Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Wiele osób nie docenia piękna, jakie nasz kraj ma do zaoferowania. Nie ma oczywiście nic złego w tym, że na wycieczki jeździmy do Londynu, Pragi czy Barcelony, ale nie zapominajmy też o takich miastach jak Kraków, Gdańsk albo właśnie Wrocław. Podajemy więc kilka propozycji na spędzenie czasu we Wrocławiu tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie bez względu na pogodę i porę roku. Miasto to jest znane ze swoich wspaniałych zabytków oraz robiącej wrażenie panoramy. Te i kilka innych atrakcji przedstawiamy poniżej.

Wrocław – co warto zwiedzić w brzydką pogodę?

Co robić, jeśli na dni naszego pobytu we Wrocławiu zapowiada się deszcz? Nie każdy lubi spacerować w brzydką pogodę i może wydawać się, że z naszych planów nici. Na szczęście są jeszcze we Wrocławiu takie miejsca jak muzea czy centra edukacyjne, którym żadna pogoda niestraszna. Nie bójmy się więc żadnych niekorzystnych warunków atmosferycznych i ze spokojem na duszy jedźmy do Wrocławia.

Centrum Historii Zajezdnia

Jednym z miejsc, które możemy zwiedzić we Wrocławiu bez względu na pogodę jest Centrum Historii Zajezdnia. Dlaczego warto tam zajrzeć? W tym nowoczesnym centrum edukacyjnym obejrzymy wystawy poświęcone historii. Dowiemy się z nich, jak zmieniał się Wrocław od czasów wojny aż do dzisiaj. Nie będzie to na pewno nudna lekcja historii, jaką znamy ze szkół. Placówka ta oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań takich jak interaktywne i multimedialne wystawy, które same w sobie są atrakcyjnym pokazem sztuki audiowizualnej. Zajezdnia organizuje także wydarzenia kulturowe takie jak koncerty, pokazy filmowe czy pokazy plenerowe. Odbywają się tam także konferencje i spotkania autorskie, co sprawia, że ośrodek ten cały czas tętni życiem.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Skoro już mówimy o ośrodkach, gdzie możemy na żywo obcować z historią i kulturą, nie możemy zapomnieć o wrocławskim Muzeum Narodowym. Funkcjonuje ono już od 1947 r. w miejscu dawnego Zarządu Prowincji Śląskiej (Rejencji). Żaden miłośnik historii nie może odwiedzić Wrocławia bez wizyty w tym muzeum. Wystawy, jakie w nim znajdziemy, dotyczą praktycznie wszystkich epok i dadzą nam wspaniałą wiedzę na temat tego, jak wyglądała sztuka, moda czy kultura w danym okresie. Okazuje się, że zbiory tego muzeum są tak obszerne, że nawet gmach byłej Rejencji nie jest w stanie ich wszystkich pomieścić. Dlatego właśnie musimy zwiedzić kilka innych miejsc, jeśli chcemy obejrzeć wszystkie wystawy. Takim miejscem jest Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, znajdujący się niedaleko Hali Stulecia.

Hala stulecia – co warto wiedzieć o tym miejscu?

Czy jest w Polsce ktoś, kto nigdy nie słyszał o Hali Stulecia? To niezwykłe dzieło architektury stało się prawdziwą dumą Wrocławia już w XX w., gdy skontruował je Max Berg. Czy pozycja Hali na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO nie jest wystarczającym dowodem jej wartości? Zaletą tego miejsca nie jest jedynie potencjał wprawiania w zachwyt miłośnikow architektury. Wizyta w Hali Stulecia jest także świetną okazją do historycznego spaceru, gdyż mówi ona dużo o tym, co działo się na przestrzeni lat. Już samo jej powstanie w 1913 r. było wydarzeniem o charakterze historycznym, bowiem miała ona upamiętniać rocznicę bitwy pod Lipskiem. Znajdziemy tam również ślady drugiej wojny światowej oraz późniejszego sowieckiego zniewolenia. Zresztą to właśnie Sowieci przechrzcili halę stulecia na HalęLudową. Pierwotną nazwę przywrócono jej dopiero po 2000 roku.

hala stulecia

Hydropolis

Woda. Nie da się chyba przecenić jej znaczenia dla człowieka, pamiętając chociażby, że sami w dużej części się z niej składamy. Aby przeżyć musimy nawadniać nasz organizm, aby zachować higienę musimy się nią myć. Bez niej nie moglibyśmy uprawiać roślin ani hodować zwierząt, a więc nie ma się co dziwić, że powstają nawet poświęcone jej muzea. Jak moglibyśmy pogardzić wiedzą na temat czegoś tak istotnego dla naszego życia? Hydropolis to zdecydowanie miejsce które warto zwiedzić oraz poświęcić mu nasz czas i uwagę. Co oferuje nam ten ośrodek edukacyjny? Chociażby dzięki multimedialnym wystawom będziemy mogli lepiej zrozumieć procesy, w jakich bierze udział woda. Dotyczy to zarówno jej funkcji w naszym organizmie, jak i takich zagadnień jak prądy oceaniczne. Może się to wydawać niepojęte, w jak skomplikowanych procesach bierze ona udział bez najmniejszej ingerencji człowieka. Hydropolis zajmuje się właśnie pomaganiem w zrozumieniu tych zjawisk.

Wrocław – co warto zwiedzić zimą?

Z czystym sumieniem zachęcamy do tego, aby odwiedzić Wrocław zimą. Co zwiedzać w stolicy Dolnego Śląska, gdy na zewnątrz mróz a biały puch spada spokojnie z nieba? Jest kilka miejsc, które pomogą nam polubić zimową atmosferę oraz kilka zabytków, wyglądających szczególnie pięknie, gdy pokrywa je śnieg.

Lodowiska

W mieście działa kilka lodowisk, które zasługują na naszą uwagę zimą. Gdy temperatura waha się w okolicach zera, mało komu chce się wychodzić na spacery, a spędzanie czasie na ławce w parku jest już zadaniem dla masochistów. Jest jednak pewna aktywna forma spędzania czasu, na którą nie ma lepszej pory niż zima. Chodzi oczywiście o jazdę na łyżwach, a sport ten możemy uprawiać choćby na Lodowisku Orbita (ul. Wejherowska) lub na lodowisku przy ul. Spiskiej (zaraz obok Stadionu Miejskiego). Nawet jeśli nie mamy własnych łyżew, nie powinno nas to zniechęcić do dobrej zabawy na lodowisku. Możemy je przecież wypożyczyć.

Z dziećmi na sanki

Jeśli na wrocławską wycieczkę zamierzamy wybrać się razem dziećmi, to koniecznie zabierzmy je na sanki. W stolicy województwa dolnośląskiego nie brakuje górek, z których jazda jest czystą przyjemnością. Przykładem może być chociażby znane wszystkim Wzgórze Partyzantów, gdzie aż się chce zabrać sanki i zjeżdżać. Jeśli to miejsce nam się znudzi lub mamy do niego zbyt daleko, zawsze zostaje nam Górka Popowicka i Wzgórze Gajowickie.

Zabytki, którym zima dodaje uroku

Oglądanie zabytków może się kojarzyć z typową wycieczką letnią, podczas której standardowo kupujemy duże lody dla całej rodziny. Nie oznacza to, że zima odbiera uroku zabytkom. Wręcz przeciwnie – ona go zdecydowanie dodaje.

Bardzo przyjemnym doświadczeniem jest przejście się przez któryś ze słynnych wrocławskich mostów. Jednym z nich jest Most Tumski, z którego Odra wygląda naprawdę przepięknie, a mroźne zimowe powietrze wzmacnia tę atmosferę dziesięciokrotnie. Pamiętajmy oczywiście o ciepłym ubraniu. Jeśli chcemy, aby zimowa przechadzka byłą przyjemnym doświadczeniem, nie wolno nam zapominać o ciepłej czapce i szaliku. Termos z gorącą herbatą również może się okazać przydatny. Tak przygotowani możemy spokojnie oprzeć się o barierkę mostu i wdychając zimowe powietrze popatrzeć na spokojną Odrę.

Wrocław – zwiedzanie latem

Rozgrzane słońcem budynki, ciepłe powietrze  i bardzo długie dni. W okresie letnim nikomu nie chce się siedzieć zamkniętym w czterech ścianach, a więc najlepiej założyć koszulkę z krótkim rękawkiem, sportowe buty i wyjść na spacer. Podczas takiego wrocławskiego spaceru warto odwiedzić kilka strategicznych miejsc, które pozwolą nam na jeszcze większe docenienie tego wspaniałego miasta.

Rynek we Wrocławiu

Wrocławski Rynek aż się prosi, żeby spędzić na nim wolne popołudnie. Od innych rynków miejskich w naszym kraju różni się choćby rozmiarem. Teren tego dawnego placu targowego wynosi prawie 3,8 hektara, więc spokojnie – wszyscy się zmieszczą. Miłośnik architektury historycznej szybko zauważy późnogotycką wieżę ratusza, mierzącą aż 66 metrów. Jak już o ratuszu mowa, to grzechem byłoby nie zwiedzić jego podziemi ze sławną Piwnicą Świdnicką na czele. Ta restauracja jest jedną z najstarszych w całej Europie.

Daj się zachwycić pięknym kamienicom, zdobiącym Rynek, które dawno temu ufundowali wrocławscy patrycjusze. Te klimatyczne budynki wyglądają szczególnie pięknie podczas zachodu słońca, gdy ostatnie promienie słoneczne barwią je na złocisty kolor. Aż chcę się w takiej atmosferze usiąść w jednym z ogródków i delektować się filiżanką kawy. Jest jednak jeden element rynku, który w bardzo estetyczny sposób kontrastuje z kamienicami. Jest to modernistyczny wieżowiec, który wybudowano w 1930 r. według projektu Heinricha Rumpa.

Zoo

Każde dziecko, które nigdy nie widziało egzotycznych zwierząt na żywo, marzy o tym, aby zwiedzić zoo. Tak naprawdę jest to frajda także dla dorosłych, bo któż nie zachwyciłby się na widok majestatycznego lwa albo wysokiej żyrafy? Choć w Polsce ogrody zoologiczne nie są aż taką rzadkością, to wrocławskie zoo zdecydowanie wyróżnia się na ich tle. Ile kosztuje bilet do zoo? Normalny bilet wynosi standardowo 55 zł, ale cennik wrocławskiego zoo zakłada również pewne zniżki. Mniej zapłacą chociażby osoby, posiadające kartę „Nasz Wrocław” albo wykupujące specjalne pakiety grupowe.

Jakie zwierzęta możemy spotkać we wrocławskim ogrodzie zoologicznym? Żyje w nim ponad 1100 gatunków, a więc nuda jest tam niemożliwa. Miłośnicy wielkich kotów mogą podziwiać groźnego azjatyckiego tygrysa, a także poczuć respekt do bezdyskusyjnego króla zwierząt – lwa. Innymi wspaniałymi okazami są drapieżne wilki, olbrzymie słonie czy niepozorne pancerniki (nie, nie chodzi o okręty). Dla wielu osób gratką będzie zobaczenie na żywo Kanczyla srebrnogrzbietego, nazywanego prześmiewczo myszojeleniem.

Specjalną ofertą, jaką zoo ma dla zwiedzających jest Afrykarium, w którym – jak sama nazwa wskazuje – poznamy wiele afrykańskich gatunków. Jest ono podzielone na kilka stref, które mają odzwierciedlać poszczególne miejsca Czarnego Lądu. Mamy więc odwzorowane wybrzeże Namibii, dżunglę nad rzeką Kongo czy Plażę nad Morzem Czerwonym. Stworzono tam więc świetne miejsce dla wielu całkowicie różniących się od siebie gatunków. Znajdziemy tam krokodyla i ryby żyjące w rzece Kongo, ale także ciężkiego hipopotoma oraz malutką antylopę zwaną dikdikiem.

Najlepsze miejsca we Wrocławiu do zdjęć

Nie musimy się wstydzić tego, że zależy nam na tym, aby mieć pamiątki po wycieczkach. Zdjęcia są oczywiście najbardziej typową pamiątką i bardzo chętnie je robimy. Nawet osoby, które nie lubią pozować do zdjęć, mają w swoich albumach lub dyskach komputerowych fotografie, na których uwiecznili niektóre ze swoich wspomnień. W jakich miejscach takie zdjęcia wyjdą najlepiej?

Wieże widokowe

Co może być lepsze od panoramy pięknego miasta? My na jej tle oczywiście. Jest kilka miejsc we Wrocławiu, w których możemy zrobić sobie wspaniałe zdjęcia na tle robiących wrażenie widoków. Poszukiwanie miejsc do zdjęć powinniśmy zacząć od wieży widokowej Katedry, na którą możemy wejść w sezonie letnim między czerwcem a wrześniem.

A co, jeśli jest jeszcze za wcześnie i brakuje kilku dni do czerwca? Wtedy czym prędzej ruszajmy w pobliże kościoła garnizonowego. Jego wieża widokowa zaprasza turystów w sezonie wiosennym, a widoki z niej również zapierają dech w piersiach. Stańmy więc tyłem do horyzontu i poprośmy któregoś z naszych towarzyszy, aby zrobił nam pamiątkowe zdjęcie. Nie zapominajmy także o wspólnym zdjęciu, które możemy zrobić w formie selfie, albo poprosić o pomoc kogoś postronnego.

Fotogeniczne dzieła sztuki

Jeśli wciąż zastanawiamy się, gdzie zrobić zdjęcia, to powinniśmy rozważyć ustawienie się na tle jakiegoś dzieła sztuki. Czasami obrazy pędzla wybitnych artystów albo kunsztowne rzeźby mogą być lepszą scenerią niż nie jeden malowniczy krajobraz. Co warto wziąć pod uwagę? Gdyby zorganizować konkurs na najlepsze dzieło sztuki nadające się na tło zdjęcia, nie potrwałby on długo. Natychmiastowym zwycięzcą na sto procent okazałaby się Panorama Racławicka. To malowidło osiąga długość 114 metrów, a wysokie jest na 15 metrów. Jego tematyką jest zwycięstwo Polaków pod Racławicami, a przypominamy, że nie była to byle jaka bitwa. To właśnie podczas tej potyczki w 1784 r. Rosjanie ponieśli sromotną klęskę w starciu z naszymi wojskami.