Co jemy we Wrocławiu?

Co jemy we Wrocławiu?

Co jemy we Wrocławiu?

Tradycyjna dolnośląska kuchnia jest pyszna, ale po zjedzeniu sporej porcji konieczne jest wypicie mięty. Jest to związane z tym, że dominuje w niej mąka, ziemniaki, kapusta oraz oczywiście mięso. Pierwszy specjał serwowany niemalże w każdej wrocławskiej restauracji to kluski śląskie, zrazy oraz modra kapusta. Do przygotowania klusek śląskich używa się ziemniaków. Komponują się one wprost idealnie z sosem, zrazami (rozbitym mięsem, które zostaje wzbogacone o musztardę, ogórek konserwowy oraz cebulę). Nie może zabraknąć również bardzo sławnej na całym Śląsku czerwonej kapusty. Do jej przygotowania używa się jabłka, cebuli oraz boczku, no i oczywiście kapusty.

W dalszej kolejności należy spróbować pierogów ruskich, które pochodzą z Chrząstawy. W ich środku można znaleźć wędzony boczek, ziemniaki oraz twaróg. Dodatkowo tuż przed podaniem należy polać je cebulką oraz skwarkami przyzłoconymi na złoto.

Śląskie niebo to danie bazujące na peklowanym mięsie wieprzowym bądź świeżym. Do wykończenia potrawy używa się sosu z owoców, które mogą być zarówno świeże, jak i suszone. Wykorzystuje się najbardziej popularne owoce, czyli jabłka, gruszki, śliwki oraz morele. Spożywa się je zarówno z klasycznymi kluskami śląskimi, jak również z buchtami, które przygotowuje się na parze.

Jeszcze więcej przysmaków

Z Wrocławia nie można wyjechać bez spróbowania czarnych gołąbków. Przygotowuje się je przy pomocy kaszy gryczanej. Znane są przede wszystkim z Lubomierza. Wyglądają ciekawie, a smakują jeszcze lepiej.

Żurek śląski to klasyczna potrawa, którą w dzisiejszych czasach można zjeść w różnych rejonach polski. Jednakże korzenie zupy wywodzą się właśnie z okolic Wrocławia. Mamy do czynienia z gęstą oraz kwaśną zupą, którą opiera się za zakwasie żytnim. Oprócz zakwasu przygotowuje się ją z wędzonką oraz białą kiełbasą, grzybami, śmietaną, czosnkiem i majerankiem. Ostatecznym wykończeniem jest przekrojone na pół ugotowane na twardo jajko. W restauracjach bardzo często podaje się ją w wydrążonych bochenkach chleba. W takiej wersji smakuje jeszcze lepiej.

Wrocławski bigos to jeszcze jeden hit. Do wykonania używa się czerwonej kapusty, kiełbasy, boczku oraz polędwicy wieprzowej. Kiedy mięso zaczyna mięknąć należy wkroić jabłka, wsypać rodzynki oraz doprawić czerwonym winem. Bigos pochodzący z Wrocławia jest całkiem inny niż ten, który serwuje się w reszcie Polski.

Dolny Śląsk to jedyny region w Polsce w którym spożywa się karpia również w ciągu roku (a nie tylko na wigilię). Do wykonania farszu używa się mięsa karpia (bez ości), bułki moczonej w mleku, natki pietruszki oraz cebuli. Taka mieszanka zostaje umieszczona w ściągniętej skórze ryby. W dalszej kolejności owija się go w lnianą ściereczkę oraz gotuje w warzywnym bulionie.

Po sutym obiedzie nie może zabraknąć deseru. Chodzi oczywiście o ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką. Kruszonka powstaje przy pomocy masła, mąki, cukru, wanilii oraz cynamonu. Taka mieszanka sprawia, że jest to ciasto, które nie tylko smakuje znakomicie, ale pachnie tak, że ślinka napływa do ust. Najlepiej spożywać je razem z ulubioną kawą czy filiżanką herbaty.