Plan poprawy komunikacji na południu Wrocławia po dwumiesięcznych konsultacjach

Plan poprawy komunikacji na południu Wrocławia po dwumiesięcznych konsultacjach

Zagadnienia związane z transportem miejskim na południu Wrocławia były przez dwa miesiące tematem konsultacji społecznych. Spotkania odbywały się na pięciu osiedlach, a oprócz tego, zebrano także liczne opinie za pośrednictwem Internetu. W sumie zgromadzono prawie 900 uwag i sugestii od mieszkańców miasta. Pozwoliło to wyznaczyć główne kierunki działań mających na celu ulepszenie systemu komunikacji na takich osiedlach jak Jagodno, Wojszyce, Krzyki, Partynice, Klecina i Ołtaszyn. Wszystkie opinie zostały zebrane, a następnie podzielone według poruszanych tematów oraz skonfrontowane z możliwościami ich realizacji.

Wspólnie z zewnętrznymi ekspertami, magistrat przygotował szereg propozycji różnych rozwiązań dotyczących komunikacji miejskiej na południu miasta. Te propozycje stanowiły punkt wyjścia do dalszych konsultacji.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, stwierdził, że celem miasta jest naprawienie błędów przeszłości. Zauważył, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu i kilkudziesięciu lat duże ilości działek na południu Wrocławia zostały sprzedane bez odpowiedniej troski o rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej. Dodatkowo, na problemy nakłada się gwałtowna urbanizacja obszarów poza granicami miasta oraz istniejące bariery w postaci wiaduktu obwodnicy kolejowej i linii do Świdnicy. Prezydent zapowiedział ewolucyjne działania mające na celu poprawę sytuacji, co wiąże się jednak z koniecznością zainwestowania sporych sum pieniędzy.

Mieszkańcy Wrocławia mieli okazję wyrazić swoje opinie i przedstawić własne pomysły na poprawę systemu komunikacji miejskiej. Jeden z punktów planu to przebudowa ulicy Zwycięskiej. Bez dokończenia Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, ruch na tej arterii nie zmniejszy się, a wręcz przeciwnie – nowe budynki mieszkalne, szczególnie poza Wrocławiem, czy nowa szkoła, będą generować jeszcze większe korki.

Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, podkreśliła, jak ważne jest dla władz miasta poznanie oczekiwań, spostrzeżeń oraz propozycji mieszkańców dotyczących rozwiązań problemów komunikacyjnych. Zapewniła, że wszystkie możliwe do zrealizowania sugestie zostały uwzględnione w finalnych propozycjach.