Zmiany w przepisach dotyczących budowy nowych mieszkań we Wrocławiu
We Wrocławiu nastąpiła zmiana przepisów, która wpływa na konstrukcję nowych budynków mieszkalnych. Najwyższa dozwolona wysokość takiego budynku to teraz siedem pięter, co oznacza parter i sześć dodatkowych kondygnacji. Wyżej można zbudować tylko wtedy, gdy obok znajduje się już wyższy budynek. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać na początku listopada, ale nie będą miały zastosowania do tych budynków, które już uzyskały pozwolenie na budowę.
Rada miejska ma przyjąć uchwałę o lokalnych standardach urbanistycznych, która wprowadza te ograniczenia. Uchwała ta ma zostać przyjęta w czwartek i ma zacząć obowiązywać 14 dni po jej publikacji, co w praktyce oznacza pierwszą połowę listopada. Standardy te mają być stosowane na terenie całego miasta.
Nowe przepisy precyzują, że „Budynki objęte inwestycją mieszkaniową nie mogą być wyższe niż 7 kondygnacji nadziemnych”. Istnieje jednak wyjątek – jeśli budynek mieszkalny przewyższający 7 kondygnacji znajduje się w odległości nie większej niż 250 metrów od budynku objętego inwestycją mieszkaniową, maksymalna wysokość tego ostatniego może być równa wysokości najwyższego budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie. Zatem, jeśli nowy budynek ma powstać mniej niż 250 metrów od już istniejącego, może być maksymalnie tak wysoki, jak ten już stojący.
Podstawowym celem tych przepisów jest zabezpieczenie relacji przestrzennych i lokalnego kontekstu, oraz wpływu nowej zabudowy na otoczenie. Służą one również dbałości o estetykę miasta i harmonijne wpisanie się inwestycji mieszkaniowych w politykę przestrzenną i wysokościową.
Jednak ograniczenie wysokości to nie jedyna zmiana, której doświadczy Wrocław. Nowe budynki mieszkalne muszą być zlokalizowane w odległości nie większej niż 1500 metrów od szkoły podstawowej, która jest w stanie przyjąć nowych uczniów (co najmniej 10% planowanej liczby mieszkańców budynku). Deweloper musi zapewnić również dostęp do urządzonych terenów rekreacyjnych lub sportowych (w odległości nie większej niż 750 metrów) oraz dostęp do sieci ciepłowniczej.