Wrocław: Mające 90 lat Mosty Uniwersyteckie czekają na odnowę. Piesi i rowerzyści muszą liczyć się z utrudnieniami od 3 czerwca

Wrocław: Mające 90 lat Mosty Uniwersyteckie czekają na odnowę. Piesi i rowerzyści muszą liczyć się z utrudnieniami od 3 czerwca

Na początku czerwca, w samym sercu Wrocławia, zostanie rozpoczęta gruntowna renowacja Mostów Uniwersyteckich. Już od najbliższego poniedziałku (3 czerwca), chodnik prowadzący od ulicy Grodzkiej do ulicy Drobnera przy pomniku Powodzianki, będzie niedostępny ze względu na prace budowlane.

Mosty Uniwersyteckie Północny i Południowy mają na swoim koncie już 90 lat. W 2016 roku przeszły niewielki remont, który objął renowację jezdni, torowiska i oświetlenia drogowego. Teraz przyszedł czas na bardziej kompleksowe prace, dotyczące wszystkich elementów konstrukcji mostów. Planuje się także zabezpieczenie antykorozyjne i wymianę chodników wraz z podkładem.

Prace remontowe potrwają około 18 miesięcy, jednak nie wpłyną na ruch samochodowy ani tramwajowy. Główne działania będą skierowane na chodnik i spód konstrukcji. Aby zapewnić pieszemu i rowerowemu ruchowi ciągłość, remont został podzielony na dwa etapy.

Etapy te rozpoczną się od 3 czerwca, kiedy to chodnik prowadzący od ulicy Grodzkiej do ulicy Drobnera przy pomniku Powodzianki zostanie zamknięty na okres remontu. Tymczasem piesi i rowerzyści będą korzystać z chodnika po stronie ulicy Ks. Witolda. Dodatkowo, dla ułatwienia komunikacji, zostanie wyznaczone dodatkowe przejście dla pieszych na wysokości skrzyżowania z ulicą Cybulskiego. Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników tego miejsca ma zagwarantować tymczasowa sygnalizacja świetlna.

Celem planowanego remontu jest poprawa stanu technicznego mostów i umożliwienie ich dalszego użytkowania. Wiele elementów konstrukcji, takich jak podpory, przyczółki, dźwigary czy łożyska, jest mocno wyeksploatowanych i wymaga wymiany, regulacji lub konserwacji. Także powierzchnie przeznaczone dla pieszych i rowerzystów wymagają interwencji – balustrady są osłabione i pokryte korozją, a płytki chodnikowe są pęknięte i zużyte. W ramach remontu zostanie wydzielona przestrzeń piesza i rowerowa na chodnikach.