Komunikacja Miejska we Wrocławiu wprowadza szlifierkę do torów w celu poprawy komfortu i efektywności

Komunikacja Miejska we Wrocławiu wprowadza szlifierkę do torów w celu poprawy komfortu i efektywności

Konserwacja szyn jest istotnym elementem utrzymania ich długotrwałej funkcjonalności, co przekłada się bezpośrednio na wydłużenie żywotności tramwajów korzystających z tej infrastruktury. Właściwe utrzymanie torów nie tylko pozytywnie wpływa na ich wytrzymałość, ale również na ograniczenie hałasu generowanego przez jadące po nich pojazdy. Przyczyną tego zjawiska są drobne nierówności szyn, które mogą być niezauważalne dla nieoświeconego obserwatora.

MPK Wrocław, zarządzające miejską komunikacją, zdecydowało się na zakup specjalistycznego sprzętu do pielęgnacji torów – szlifierki. Nie jest to wielkie urządzenie samobieżne, jednak jego skuteczność i wielkość są dostosowane do potrzeb zarządcy wrocławskiej infrastruktury torowej.

Począwszy od 2019 roku, MPK Wrocław nie tylko odpowiedzialne jest za przewóz mieszkańców, ale także za utrzymanie infrastruktury torowej. Ta nowa rola została przekazana przewoźnikowi miejskiemu przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Rok później, od 2020 roku MPK realizuje własny program poprawy stanu torowisk, określany mianem „Torywolucji”.