Poszukiwani przez policję sprawcy zniszczenia świecznika chanukowego w sercu Wrocławia

Poszukiwani przez policję sprawcy zniszczenia świecznika chanukowego w sercu Wrocławia

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, potępił akt agresji i zapowiedział pełne zaangażowanie w poszukiwaniu sprawców tego znieważającego incydentu. Do sytuacji doszło wieczorem, w czwartek. Grupa pięciu zamaskowanych osób podpaliła flagę Izraela oraz przewróciła i zdewastowała dziewięcioramienny świecznik Chanuka, który był wyeksponowany na ulicy Oławskiej o godzinie 21:10 z okazji obchodów żydowskiego święta. Zarówno policja, jak i prokuratura podjęły natychmiastowe działania w tej sprawie.

Tajemniczy sprawcy, ukryci za maskami, którzy stali za zniszczeniem świecznika Chanuka i podpaleniem flagi Izraela na ulicy Oławskiej, szybko oddalili się od miejsca zdarzenia i uciekli w kierunku ulicy Świdnickiej. Tam załadowali się do autobusu linii K. Operator monitoringu Straży Miejskiej Wrocławia zauważył ich i natychmiast wezwał patrol oraz policję na miejsce zdarzenia. Przybyłe służby ustaliły, że konstrukcja świecznika została uszkodzona. Informacje o incydencie zostały przekazane również przedstawicielowi Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.

Prezydent miasta, Jacek Sutryk, zdecydowanie potępił ten akt agresji. W swoim wpisie na Facebooku wyraził rozczarowanie, że ktoś mógł naśladować skandaliczne działania posła Brauna i jego niedawnego incydentu w polskim parlamencie. Sutryk stanowczo podkreślił, że wrocławianie nigdy nie zaakceptują takich działań. Zadeklarował pełne zaangażowanie w poszukiwaniu sprawców i zapewnił, że Wrocław nigdy nie będzie tolerować rasizmu ani antysemityzmu.

Podczas spotkania z dziennikarzami po południu prezydent Sutryk skomentował źródło tego zdarzenia. Potępił to jako bandycki atak na religijne uczucia innych i niesprawiedliwy obraz otwartego, wielokulturowego i wieloreligijnego miasta. Sutryk zasugerował, że działania posła Brauna były nawoływaniem do nienawiści religijnej i przestrzegł przed możliwościami eskalacji takiego zachowania.

Policja intensywnie pracuje nad sprawą, przeglądając nagrania z monitoringu i zbierając informacje, które mogą pomóc w zatrzymaniu sprawców. Młodszy aspirant Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zaapelował do świadków incydentu i każdego, kto posiada informacje mogące przyczynić się do znalezienia sprawców, o kontakt.

Prokuratura również zajmuje się zdarzeniem na ulicy Oławskiej i bada możliwość złamania co najmniej trzech artykułów Kodeksu Karnego dotyczących zniszczenia symboli państwowych i mienia o wartości powyżej 800 zł, a także nawoływania do nienawiści. Jak zapowiedział prezydent Sutryk, pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia przygotowują dodatkowe zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez posła Brauna, który publicznie deklarował swoje poparcie dla niszczenia haniuki.