Wrocław zapowiada ekologiczną rewolucję: inwestuje w największą w Polsce instalację odzysku energii z odpadów

Wrocław zapowiada ekologiczną rewolucję: inwestuje w największą w Polsce instalację odzysku energii z odpadów

Na terenach przepompowni Port Południe we Wrocławiu powstaje fascynujący projekt o nazwie Wrompa. Jest to największa instalacja tego typu w całym kraju, a jej zadaniem jest wydobycie energii cieplnej ze ścieków. Ciepło pozyskane w ten sposób ma stanowić około 5% rocznego zapotrzebowania na energię miejskiej sieci ciepłowniczej. Inauguracja urządzenia planowana jest na rok 2024.

Wrocławski system ciepłowniczy obecnie opiera się wyłącznie na paliwach kopalnych, głównie węglu. Istnieje jednak konieczność wprowadzenia istotnych zmian, które pozwolą na dekarbonizację tego systemu. Kluczowym aspektem tych transformacji jest wykorzystanie energii odpadowej, która może być pozyskiwana z różnych źródeł, takich jak serwerownie, procesy produkcyjne czy właśnie ścieki.

Wejście w życie technologii Wrompa umożliwi rezygnację z węgla jako źródła ogrzewania. Jak podkreśla Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w firmie Fortum, inwestycja obejmuje uruchomienie pompy ciepła o mocy 12,5 MW. Jest to moc tysiąc razy większa niż w typowym domu jednorodzinnym i pozwoli ona na ekologiczne pozyskiwanie ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych, głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

Dzięki stosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną z odnawialnych źródeł, możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Oznacza to, że każdego roku uda się uniknąć emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji – SO2, NOx i pyłów.

Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu, podkreśla, że gospodarka obiegu zamkniętego to przyszłość. Zaznacza, że koncepcja ta jest już stosowana w oczyszczalni ścieków na Janówku. Dzięki fermentacji osadów, oczyszczalnia ta jest całkowicie samowystarczalna pod względem energii cieplnej i do około 60% samowystarczalna pod względem energii elektrycznej. Taka filozofia zostanie teraz zastosowana w całym mieście.

Instalacja Wrompa zostanie połączona z systemem ciepłowniczym Fortum za pomocą sieci o długości jednego kilometra i średnicy pół metra. Cały projekt będzie kosztował około 100 milionów złotych, a jego realizację wsparły fundusze Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które przyznały dotację w wysokości 18 milionów złotych oraz środki z budżetu państwa w wysokości 3 milionów złotych. Projekt realizuje firma Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, a wykonawcą inwestycji jest firma STRABAG.

Gotowa instalacja Wrompa zajmie powierzchnię użytkową wynoszącą 1 202,23 metrów kwadratowych. Planowane zakończenie konstrukcji stanu surowego obiektu nastąpi w styczniu, a całość budynku ma być gotowa na maj 2024 roku. Uruchomienie instalacji przewidywane jest natomiast na ostatni kwartał 2024 roku.