Wrocław: Kluczowa inwestycja szwedzkiego Aira w przemyśle grzewczym

Wrocław: Kluczowa inwestycja szwedzkiego Aira w przemyśle grzewczym

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, witając kolejną znaczącą inwestycję zagraniczną. Szwedzka firma Aira, będąca częścią Vargas Holding – właściciela firmy Northvolt, znanej z produkcji baterii do samochodów elektrycznych, ogłosiła rozpoczęcie budowy fabryki pomp ciepła na tych terenach.

Planowane jest, że nowo powstała fabryka będzie zlokalizowana na terenie dawnego Volvo Buses, które postanowiło opuścić Wrocław w 2024 roku. Istniejące obiekty produkcyjne zostaną zaktualizowane i dostosowane do potrzeb nowego inwestora.

Inwestycja będzie realizowana etapami. Na samym początku, fabryka planuje zatrudnić kilkaset osób, z nieoficjalnych źródeł wynika, że może chodzić o około 500 miejsc pracy. W miarę rozbudowy mocy produkcyjnych liczba pracowników ma wzrosnąć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych lat liczba zatrudnionych przekroczy 1500 osób, co kompensuje straty związane z zamknięciem fabryki Volvo Buses. Aira wyraziła również zainteresowanie zatrudnieniem specjalistów z Volvo w swoim liście intencyjnym.

Choć Aira nie będzie budować fabryki od podstaw, ale bazować na gotowych halach produkcyjnych po firmie Volvo Buses, duża część inwestycji, wynosząca minimum 1,27 miliarda złotych, zostanie przeznaczona na wyposażenie hali w odpowiednie linie produkcyjne. Jest wiadome, że decyzja Vargas Holding o lokalizacji fabryki we Wrocławiu była podyktowana atrakcyjną ofertą Volvo Buses i możliwością szybkiego rozpoczęcia działalności – co jest kluczowe dla tego inwestora. Tym samym, to kolejna znacząca fabryka pomp ciepła, która ma powstać na terenie Polski.