Prezentacja unikatowej ekspozycji w historycznej piekarni we Wrocławiu

Prezentacja unikatowej ekspozycji w historycznej piekarni we Wrocławiu

Zapraszamy do odwiedzenia niecodziennej wystawy zorganizowanej w miejscu pełnym historii, które niegdyś było wrocławską piekarnią. Ekspozycja będzie prezentować unikalne dzieła stworzone przez duet artystów z Poznania: Ula Lucińska i Michał Knychaus. Wykorzystując różnorodne materiały takie jak metal, części odzieży motocyklowej czy żywicę, twórcy tchnęli w ich prace nowe życie. Inspiracją do stworzenia tych nietuzinkowych dzieł była ciemna ekologia, elementy popkultury a także motywy science-fiction.

Ekspozycja nosząca tytuł Inside Job – „There are flowers that are born of mud” zostanie oficjalnie otwarta dla publiczności 21 września w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu. Odwiedzający będą mieli okazję zanurzyć się w rozbudowaną wizję postapokaliptycznego świata, gdzie mimo wszystko nadal istnieje miejsce na nadzieję. Co istotne, dostęp do wystawy jest całkowicie darmowy.

Miejsce, które aktualnie służy jako przestrzeń kulturalna, ma swoją własną historię wywodzącą się sprzed ponad 100 lat, kiedy to pełniło funkcję garnizonowej piekarni. Ten historyczny kontekst stanowił dla duetu punkt wyjścia do stworzenia Inside Job, alternatywnego świata, zamieszkującego przez inteligentne byty, które odżywiają się błotnistym płynem. W ich dziełach możemy zauważyć nawiązania do posthumanizmu oraz ciemnej ekologii. Fascynacja wrocławskim Manuskryptem Wojnicza zaowocowała stworzeniem roślinno-inżynieryjnych hybryd.

Twórczość Lucińskiej i Knychausa jest szanowana nie tylko na rodzimym gruncie, ale przede wszystkim za granicą. Ich prace były prezentowane w wielu miastach Europy, takich jak Brno, Wilno, Mediolan, Praga, Koszyce, Ateny, Baden-Baden a także Poznań, Gdańsk i Zielona Góra. Oficjalne otwarcie ekspozycji „There are flowers that are born of mud” odbędzie się 21 września o godzinie 18:00 pod adresem ul. Księcia Witolda 66 we Wrocławiu.