Wrocławscy uczniowie czwartej klasy dostaną laptopy z programu rządowego

Wrocławscy uczniowie czwartej klasy dostaną laptopy z programu rządowego

W ramach programu rządowego, uczniowie klas czwartych z Wrocławia i okolicznych obszarów otrzymają laptopy. Szkoły będą odpowiedzialne za dystrybucję komputerów, które będą przekazane rodzicom po podpisaniu umowy. Plan zakłada finalizację tego procesu do końca września.

Przedstawiciel wrocławskiego magistratu, Marcin Miedziński, zauważył, że Ministerstwo Edukacji nie dostarczyło jeszcze konkretnych wytycznych dotyczących sposobu wykorzystania otrzymanego sprzętu. Istnieje prawdopodobieństwo, że sposób użycia komputerów będzie inny w każdej szkole, co wynikać będzie z indywidualnych inicjatyw nauczycieli i dyrektorów placówek. Nie ma informacji o systemowym rozwiązaniu, które miałoby określać użycie komputerów w edukacji.

Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński, zapewniał w rozmowie z Radiem Wrocław, że wszyscy uczniowie czwartej klasy będą właścicielami otrzymanego sprzętu. Informował także, że umowy w tej sprawie zostały już podpisane dla Wrocławia i jego okolic. Do końca września wszystkie komputery powinny zostać dostarczone do szkół.

Laptopy zostaną wysłane bezpośrednio do szkół przez dostawców. Następnie placówki przekażą je rodzicom na podstawie wcześniej podpisanej umowy. Oprogramowanie do zainstalowania na komputerach będzie dostępne bezpłatnie. Sprzęt nie może być sprzedany przez okres pięciu lat od momentu otrzymania.

Sprzęt stanie się własnością rodzica. Przewiduje się, że średni koszt jednego laptopa wyniesie 3 tysiące złotych. Planowane jest kontynuowanie programu w przyszłym roku dla kolejnego rocznika czwartoklasistów.