Flagowiec olbrzymi – imponujący grzyb w Parku Szczytnickim we Wrocławiu

Flagowiec olbrzymi – imponujący grzyb w Parku Szczytnickim we Wrocławiu

Meripilus giganteus, znany również jako flagowiec olbrzymi, jest jednym z najbardziej spektakularnych gatunków grzybów, które można zauważyć w polskich przestrzeniach zielonych. Jego charakterystyczne, rozłożyste i płaskie kapelusze wydają się wynurzać bezpośrednio z ziemi, formując struktury przypominające wachlarz, co jest powodem nazywania go czasem wachlarzowcem olbrzymim.

W Parku Szczytnickim we Wrocławiu niedawno pojawił się imponujący okaz tego gatunku. Kapelusze tego osobnika zostały zauważone w bliskim sąsiedztwie starego buka. Jak relacjonował Dr Włodzimierz Kita z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ten konkretny grzyb jest niezwykle duży – cały zespół owocników może osiągać wagę ponad 50 kilogramów.

– To największy flagowiec, który kiedykolwiek miałem przyjemność widzieć – skomentował naukowiec. Zaznaczył, że grzyb pojawił się niespełna dwa tygodnie temu, rosnąc w ekspresowym tempie do swoich obecnych, imponujących rozmiarów. – Grzyb już osiągnął dojrzałość i za kilka dni rozpocznie proces rozpadu – dodaje specjalista.

Flagowiec olbrzymi to pasożytniczy gatunek grzyba, który do października 2014 roku był ujęty na liście grzybów podlegających ochronie. Składa się on z licznych kapeluszy, które są ze sobą połączone u nasady i układane są w formie rozetki lub dachówki. Ten gatunek ma tendencję do rośnięcia u podstaw różnych typów drzew liściastych, często przy martwych pniach, choć sporadycznie może występować jako pasożyt drzew żywych. Ze względu na swoje upodobanie do terenów antropogenicznych, takich jak parki, flagowiec olbrzymi jest niekiedy nazywany „grzybem parkowym”.