We Wrocławiu koniecznie zajrzyj na rynek!

We Wrocławiu koniecznie zajrzyj na rynek!

Będąc we Wrocławiu grzechem jest nie zobaczyć rynku. Jest on bowiem fenomenalny pod względem architektury, a także licznych atrakcji turystycznych, z jakich można tu skorzystać.

Co na Wrocławskim rynku warto zobaczyć?

Wrocławski rynek wytyczony został w pierwszej połowie XIII wieku. Dziś jest trzecim pod względem wielkości rynkiem w naszym kraju. Liczy sobie 213 metrów długości i 174 metry szerokości, a jego powierzchnia to prawie 3,8 hektara. Większymi mogą się pochwalić jedynie Kraków i Olesno.

Za to żadne z miast nie posiada bardziej okazałego ratusza. Prócz 66-metrowej wieży ten Wrocławski posiada w podziemiach jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych – słynną Piwnicę Świdnicką. W ratuszu mieści się także oddział muzeum miejskiego.

Wzrok turystów przyciągnie każda z otaczających rynek 60 kamieniczek, a w szczególności modernistyczny wieżowiec z 1930 roku, wybudowany według projektu Heinricha Rumpa. Jednym z bardziej popularnych miejsc we wrocławskim rynku jest zrekonstruowany w latach 70-tych Pręgierz. Nieco wcześniej, bo w 1956 roku na Rynku pojawił się pomnik Aleksandra Fredry, który również stanowi jedną z atrakcji tego miejsca.

W północno-zachodnim narożniku turyści lubią przystanąć przed Jasiem i Małgosią, dwoma domkami altarystów. Uwagę na dłuższą chwilę przykują także Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica Pod Gryfami oraz Kamienica Pod Błękitnym Słońcem. Jeśli po zwiedzaniu rynku nadal będziemy głodni atrakcji Wrocławia, możemy się z niego wydostać aż jedenastoma różnymi uliczkami..