Innowacyjny preparat z owoców derenia jadalnego – zdobywca złotego medalu na konkursie wynalazków w Paryżu

Współpraca naukowców z aż czterech wrocławskich uczelni zaowocowała stworzeniem innowacyjnego preparatu, którego celem jest wsparcie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego oraz łagodzenie niedotlenienia u osób po 50. roku życia. Preparat ten przybiera różne postaci – od żelek, przez kisiel, po kapsułki, co daje możliwość wyboru najbardziej preferowanej formy przez odbiorcę. Za ten produkt naukowcy zostali uhonorowani złotym medalem na międzynarodowych targach innowacji i wynalazków w Paryżu.
Sercem tego unikalnego suplementu diety są owoce derenia jadalnego, rośliny uprawianej przede wszystkim ze względu na jej walory ozdobne. Owoce derenia, pojawiające się na wiosnę i jesienią, są nie tylko słodko-kwaśne i cierpkie w smaku, ale przede wszystkim bogate w polifenole, kwasy organiczne, witaminę C i antocyjany. Te cenne składniki były głównym punktem zainteresowania zespołu pod kierownictwem profesora Tomasza Sozańskiego z Politechniki Wrocławskiej, który opracował wspomniany preparat.
Cel, jaki postawili sobie naukowcy, to poprawa funkcji układu sercowo-naczyniowego u osób po 50. roku życia, które poddawane są długotrwałemu wysiłkowi fizycznemu. W ramach dwóch czterotygodniowych cykli badawczych z czterotygodniową przerwą między nimi, uczestnicy eksperymentu otrzymywali na przemian preparat z owoców derenia lub placebo. Profesor Sozański opisuje, iż regularne podawanie liofilizatu z owoców derenia istotnie zmniejszyło wartości spoczynkowego, obwodowego oporu naczyniowego (SVR) oraz ciśnienia tętniczego krwi mierzonego przed testem przejściowej hipoksji. Również zaobserwowano niewielkie zmniejszenie reakcji SVR na warunki niedotlenienia.
Hipoksja to stan, w którym narządy organizmu nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu, co negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie, zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku fizycznego. W skrajnych przypadkach niedotlenienie może prowadzić do tak poważnych konsekwencji jak zawał serca, udar mózgu czy niedokrwienie siatkówki oka. Preparat z owoców derenia może pomóc zapobiec takim stanom poprzez zmniejszenie obwodowego oporu naczyniowego u osób aktywnych fizycznie. Preparat ten, będący naturalnego pochodzenia i nie wywołujący skutków ubocznych, może również poprawić wyniki sportowe w dyscyplinach wymagających wysokiego wysiłku fizycznego.
Profesor Sozański zaznacza, że stworzono również różne formy preparatów na bazie derenia, które mogą być wykorzystane jako żywność funkcjonalna. Są to między innymi żelki czy kisiel wzbogacony liofilizatem z owoców derenia. Preparat ten może być przyjmowany także jako suplement diety w formie kapsułek lub powlekanych tabletek zawierających ekstrakt z owoców derenia. Współtwórczynią tego projektu była również prof. Alicja Kucharska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a badania przeprowadzono na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu pod wspólnym nadzorem profesora Bartłomieja Palecznego i profesora Tomasza Sozańskiego.