Wrocław na czele polskich miast z najdłuższym czasem przejazdu w godzinach szczytu
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę TomTom, we Wrocławiu pokonanie dystansu 10 kilometrów podczas godzin szczytu trwa średnio 28 minut i 56 sekund. To najdłuższy czas spośród wszystkich polskich miast, co czyni Wrocław liderem tego niechlubnego rankingu. Przekłada się to na średnią prędkość podróżowania po mieście wynoszącą jedynie 20,7 km/h. Wrocław plasuje się tym samym na dziesiątym miejscu w Europie pod względem najwolniejszych miast. Rocznie, czas stracony na stanie w korkach wynosi aż 107 godzin! Dodatkowo, te dane pochodzą z corocznego raportu firmy TomTom, która bazuje na informacjach zgromadzonych z nawigacji samochodowych.
– Nasz ranking jest tworzony co roku i dostarcza szczegółowych danych oraz informacji na temat ruchu drogowego w 500 miastach w 62 krajach. W 2024 roku bazowaliśmy na danych zgromadzonych z ponad 600 milionów samochodowych systemów nawigacyjnych i smartfonów. Na podstawie tych danych obliczamy średni czas podróży na każdy kilometr, analizując czas potrzebny do pokonania milionów kilometrów przejechanych drogami w 2024 roku. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszacować średni czas konieczny do pokonania typowej, 10-kilometrowej trasy na terenie miasta w 2024 roku – tłumaczyli twórcy raportu.
Wrocław jest najgorszym miastem do poruszania się w godzinach szczytu spośród 12 polskich miast, które uwzględniono w raporcie. Tylko niewiele szybciej podróżują kierowcy w Poznaniu (27:04) i Łodzi (26:06). W czterech miastach sytuacja uległa poprawie w porównaniu do roku poprzedniego. Najwięcej – o 3% – poprawiło się to w Warszawie (23:25), ale także w Bydgoszczy (2,4%), Krakowie (1,1%) oraz Wrocławiu (1%).
Łódź ma największe zatłoczenie na drogach spośród wszystkich polskich miast – aż 48%. Oznacza to, że średni czas podróży podczas godzin szczytu był o 48% dłuższy niż podczas spokojniejszych godzin. Ten wynik plasuje Łódź w pierwszej dziesiątce globalnego rankingu zatłoczenia na drogach. Tak jak wiele innych polskich miast, poziom zatłoczenia na łódzkich drogach wzrósł w porównaniu do 2023 roku o 8,2%. Kolejnymi miastami z wysokim poziomem zatłoczenia są Kraków (41%), Poznań (40%), Wrocław (39%) oraz Lublin, Bydgoszcz i Szczecin (wszystkie po 38%).