Muzyczne Ożywienie Wrocławia: 35 Lat Maj z Muzyką Dawną

Muzyczne Ożywienie Wrocławia: 35 Lat Maj z Muzyką Dawną

Maj na Dolnym Śląsku upłynie pod znakiem muzyki dawnej. Mieszkańcy regionu oraz goście będą mogli wziąć udział w serii koncertów i wydarzeń edukacyjnych, które odbędą się w historycznych lokalizacjach Wrocławia, Strzelina i Żórawiny. W tym roku festiwal „Maj z Muzyką Dawną” świętuje swoje 35-lecie, oferując różnorodny program skierowany zarówno do miłośników muzyki, jak i osób chcących poznać tę dziedzinę od podstaw.

Wydarzenia festiwalowe w sercu Dolnego Śląska

Festiwal rozpocznie się we Wrocławiu w dniach 19–24 maja 2026 roku, a następnie obejmie Strzelin i Żórawinę, gdzie koncerty zaplanowano na 30 i 31 maja. Organizatorzy przewidzieli występy zespołów i artystów uznanych na międzynarodowej scenie muzyki dawnej. Uczestnicy usłyszą m.in. koncert „Spanish Night” w wykonaniu Krzysztofa Meisingera i Prima Vista String Quartet, recital organowy Bartosza Patryka Rzymana na zabytkowych organach Englera oraz premierowy występ Jacka Kowalskiego inspirowany postacią Bolesława Chrobrego.

W programie znalazły się także wydarzenia podkreślające wymianę kulturalną – podczas koncertu „Na Styku Kultur” na jednej scenie spotkają się muzycy z Polski i Czech. Zwieńczeniem festiwalu będzie wykonanie oratorium „Mesjasz” G. F. Händla w interpretacji Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Znaczenie edukacyjne i dostępność

Obok koncertów zaplanowano cykl wykładów i prezentacji dawnych instrumentów, stanowiących ważny element festiwalu. Organizatorzy stawiają na popularyzację wiedzy o muzyce historycznej, umożliwiając uczestnikom poznanie jej źródeł i charakterystycznego brzmienia. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, natomiast na finałowy koncert wymagany będzie bilet.

Dzięki otwartemu charakterowi imprezy, zarówno mieszkańcy, jak i osoby przyjezdne mogą bezpłatnie odkrywać bogactwo muzyki sprzed wieków, korzystając z niepowtarzalnej atmosfery zabytkowych wnętrz Dolnego Śląska. Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” od lat integruje lokalną społeczność, łącząc edukację z prezentacją artystycznych dokonań na najwyższym poziomie.

Źródło: facebook.com/OKiSWroclaw