Rozwój Ogrodów Szczytnickich: 100 brzóz i zwiększenie powierzchni parku o 10 ha

Rozwój Ogrodów Szczytnickich: 100 brzóz i zwiększenie powierzchni parku o 10 ha

W Ogrodach Szczytnickich, na terenie dawnego gospodarstwa ogrodniczego, które obejmuje obszar ograniczony ulicami Mickiewicza, Kopernika, Heweliusza oraz aleją Wielkiej Wyspy, zasadzono 100 brzóz. To początkowy krok w kierunku stworzenia miejsca relaksu i odpoczynku, które ma na celu rozszerzenie parku Szczytnickiego o dodatkowe 10 ha.

Zagospodarowanie tego obszaru jest ambitnym przedsięwzięciem wartym kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego cały projekt został podzielony na etapy. Pierwszy z nich – kosztujący 4 miliony złotych – jest już realizowany przez Wrocławskie Inwestycje. Obejmuje on m.in. posadzenie łącznie 526 drzew.

Najnowsze zmiany w Ogrodach Szczytnickich obejmują sadzenie różnych gatunków drzew. Oprócz brzóz, na terenie parku pojawią się także ambrowce balsamiczne, brzozy pożyteczne, czereśnie ptasie, dęby szypułkowe, graby pospolite, jabłonie, klony czerwone i polne, a także lipy drobnolistne i szerokolistne. Całość projektu została skonsultowana i uzgodniona z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Rozpoczęły się już pierwsze prace na terenie Ogrodów Szczytnickich. Obecnie teren jest oczyszczany i przygotowywane są nowe alejki, które pozwolą mieszkańcom Wrocławia na spacery w tym obszarze. Nowo wytyczone ścieżki umożliwią wejście od parkingu przy ul. Mickiewicza oraz przejście od strony wschodniej od alei Wielkiej Wyspy (na wysokości Kosynierów Gdyńskich) w kierunku północno-zachodnim, czyli w stronę ul. Kopernika i skweru Steinmetza.

Planowane są dodatkowe inwestycje w ramach rozwoju Ogrodów Szczytnickich. Projekt przewiduje utworzenie placów zabaw, rekreacyjnej strefy rodzinnej nawiązującej do dawnych szklarni, oświetlenie części alejek parkowych, zachowanie istniejącego muru, przy którym planowane są skalniaki oraz przestrzeń dla wystaw artystycznych. Ponadto, przewidziano miejsce na organizację imprez dla mieszkańców – tzw. „polanę integracyjną”, ścieżkę zdrowia z siedmioma stacjami i urządzeniami dla osób starszych, a także utworzenie punktu widokowego na ciekawy drzewostan w pobliżu zachowanego fragmentu lasu szkółkarskiego.