Koniunktura gospodarcza na Dolnym Śląsku prowadzi do ograniczenia zatrudnienia – najnowszy raport GUS

Koniunktura gospodarcza na Dolnym Śląsku prowadzi do ograniczenia zatrudnienia – najnowszy raport GUS

W najbliższym trzymiesięcznym okresie, 18% firm z Dolnego Śląska specjalizujących się w przetwórstwie przemysłowym planuje zredukować liczbę pracowników. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, podobne plany ma także 14% hurtowni naszego regionu, co dziesiąty sklep i taka sama liczba firm budowlanych. Ponadto, ponad 8% przedsiębiorstw świadczących usługi zamierza dokonać zwolnień.

Dane te zostały niedawno opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Znacznie mniejszy odsetek firm planuje natomiast rozszerzenie zatrudnienia – w przypadku hurtowni jest to zaledwie co pięćdziesiąta firma, dla sklepów – co siedemnasty, a w kontekście firm budowlanych – co dwudziesta.

Powodem takich decyzji jest niekorzystna koniunktura gospodarcza, o której narzekają praktycznie wszystkie branże. Jak informuje we wrześniowym raporcie Urząd Statystyczny we Wrocławiu: „W większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są negatywne”. Najwięcej pesymizmu panuje wśród jednostek zajmujących się handlem detalicznym. Największy miesięczny spadek wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury odnotowano w handlu hurtowym – o 4,1 punktu. Firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego również oceniają sytuację gospodarczą gorzej niż w poprzednim miesiącu. Negatywne opinie wyrażają także firmy transportowe i magazynowe, choć na poziomie zbliżonym do tego z sierpnia. Mimo utrzymanych negatywnych ocen, wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury zanotowano jedynie w sektorze informacji i komunikacji – o 3,8 punktu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Opinie niezmienione w porównaniu do sierpnia prezentują podmioty z branży budowlanej i sektora hotelarsko-gastronomicznego.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla przetwórstwa przemysłowego wynosi -5,1, co oznacza spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca (-1,4). W budownictwie wskaźnik ten utrzymuje się na poziomie +0,3, czyli podobnym jak w sierpniu (-1,1). Handel hurtowy prezentuje wskaźnik -8,8, co jest gorszym wynikiem niż miesiąc wcześniej (-4,7). W handlu detalicznym wskaźnik wynosi -8,9, co jest niższym wynikiem od sierpnia (-6,6). Dla sektora transportu i gospodarki magazynowej wskaźnik kształtuje się na poziomie -5,5, czyli podobnie jak w poprzednim miesiącu (-6,0). Podmioty zajmujące się zakwaterowaniem i gastronomią utrzymują wskaźnik na poziomie +2,5, co jest podobnym wynikiem do sierpnia (+1,1). W sektorze informacji i komunikacji wskaźnik ten kształtuje się na poziomie -0,1, czyli jest wyższy niż w sierpniu (-3,9).