Plan Ogólny dla miasta Wrocławia – przemyślany dokument strategiczny, 9 tysięcy wniosków w trakcie analizy

Plan Ogólny dla miasta Wrocławia – przemyślany dokument strategiczny, 9 tysięcy wniosków w trakcie analizy

Wrocławianie przesłali ponad 9 tysięcy propozycji do Planu Ogólnego. Aktualnie rozważane są te pomysły i klasyfikowane według ich treści. Przy tworzeniu tego ważnego dokumentu wielokrotnie wykorzystywana jest opinia mieszkańców. W 2025 roku, projekt Planu Ogólnego dla Wrocławia podlegać będzie ocenie społecznej.

Zgodnie z nowymi wymaganiami ustawowymi, Wrocław musi stworzyć własny Plan Ogólny. Powodem jest reforma planowania przestrzennego, która miała miejsce w ubiegłym roku. Mieszkańcy miasta mogli składać swoje wnioski w dniach od 24 maja do 2 sierpnia. Było to uzasadnione kompromisem pomiędzy prezydentem Jackiem Sutrykiem, który chciał dać wszystkim wystarczająco dużo czasu na zgłoszenie swoich propozycji, a napiętym harmonogramem prac nad planem.

Według ustawodawcy, wszystkie samorządy w Polsce muszą wprowadzić własne Plany Ogólne do końca 2025 roku. Pomimo apeli środowiska samorządowego, termin ten nie został wydłużony. Samorządy, które nie wprowadzą takiego planu do końca 2025 roku, nie będą mogły tworzyć nowych MPZP ani wydawać decyzji o warunkach zabudowy, aż do momentu uchwalenia Planu Ogólnego.

Każdy wniosek złożony w odpowiednim czasie zostanie zarejestrowany, przeanalizowany i ostatecznie zakwalifikowany. Kryterium decyzyjnym była data stempla pocztowego, wysłania e-maila lub pieczątka – w przypadku dostarczenia wniosku osobiście do urzędu – mówi Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Ważne jest, że zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wpłynęły na sposób rozpatrywania wniosków. Teraz nie ma już sytuacji jak przy planach miejscowych, gdzie Prezydent decydował o nich zaraz po ich zebraniu. Propozycje rozważenia wniosków z uzasadnieniem będą publikowane tuż przed etapem konsultacji społecznych.

Projektowanie Planu Ogólnego będzie odbywać się równocześnie z analizą wniosków. Planiści już teraz mają wgląd do zgłoszeń mieszkańców. Ustalenia planistów dotyczące możliwości zagospodarowania określonych obszarów będą preludium do ustosunkowania się do treści wniosków. Po tej fazie, projekt przechodzi do etapu opinii i uzgodnień z odpowiednimi instytucjami (np. organy samorządu wojewódzkiego, organy odpowiedzialne za ochronę środowiska, konserwatora zabytków, Wody Polskie i wiele innych). W tym momencie wstępna wersja Planu Ogólnego będzie dostępna dla wszystkich. Instytucje te będą mogły wymagać wprowadzenia zmian do projektu zgodnie ze swoimi kompetencjami.

Następnym istotnym krokiem będą konsultacje społeczne. Na tym etapie każda zainteresowana osoba będzie mogła odnieść się do ustaleń we właściwym, już istniejącym projekcie Planu Ogólnego. Będzie można zgłosić swoje uwagi oraz oczekiwany sposób korekty – mówi Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wszystkie zgłoszenia dotyczące Planu Ogólnego zostaną uwzględnione w raporcie podsumowującym, wraz z ich rozpatrzeniem i uzasadnieniem. Uwagi, które zostały uwzględnione, zostaną wprowadzone do projektu. Tylko w takiej formie Plan Ogólny trafi pod głosowanie Rady Miejskiej, która ma prawo go uchwalić.