Paweł Gancarz obejmuje stanowisko marszałka Dolnego Śląska wraz z całkowicie odnowionym zarządem

Paweł Gancarz obejmuje stanowisko marszałka Dolnego Śląska wraz z całkowicie odnowionym zarządem

Paweł Gancarz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego na Dolnym Śląsku, został wybrany na nowego marszałka tego regionu. Udało mu się zdobyć aż 28 głosów radnych, podczas gdy przeciwnych było jedynie 6. Przedtem szefa dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, posła Michała Jarosa, odrzuciło głosowanie. Wice-marszałkami zostali mianowani Wojciech Bochnak (Koalicja Obywatelska) i Michał Rado (Bezpartyjni Samorządowcy). Skład zarządu uzupełniają Jarosław Rabczenko z Koalicji Obywatelskiej oraz Natalia Gołąb z Polski 2050.

Mimo że Paweł Gancarz to 39-latek, ma już na swoim koncie kilka miesięcy pracy jako wiceminister infrastruktury (stanowisko to straci po objęciu pozycji marszałka). Przedtem był wójtem niewielkiej gminy Stoszowice na Dolnym Śląsku. Posiada wykształcenie ekonomiczne i doświadczenie zdobywał w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Kandydował do stanowiska marszałka z ramienia klubu Trzecia Droga – PSL, składającego się z członków Polskiego Stronnictwa Ludowego i Bezpartyjnych Samorządowców, dotychczasowych rządzących Dolnym Śląskiem. Zyskał poparcie nie tylko swojego klubu, ale także przynajmniej części radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, co dało mu łącznie aż 28 głosów.

Wybory na marszałka Dolnego Śląska wygrał Paweł Gancarz, po tym jak Michał Jaros z Koalicji Obywatelskiej doznał porażki. Na Jarosa głosowało jedynie 12 radnych, podczas gdy 21 było przeciwnych, a 2 oddało nieważne głosy. Nie jest jasne, kto dokładnie opowiedział się za lub przeciwko Jarosowi, ponieważ głosowanie było tajne.

Sejmik wytypował również wszystkich członków nowego zarządu województwa dolnośląskiego. Zgodnie z regulaminem, kandydatów na wicemarszałków i członków zarządu proponuje marszałek, jednak każdą z tych osób musi zaakceptować radni. Pierwszym z wicemarszałków został Wojciech Bochnak z Koalicji Obywatelskiej, wieloletni wójt gminy Kondratowice i obecny radny sejmiku, który zdobył 20 głosów za i 15 przeciw. Drugim wicemarszałkiem został Michał Rado z Bezpartyjnych Samorządowców, który zdobył poparcie 30 radnych (przeciwko było 5).

Na członka zarządu wybrano Jarosława Rabczenko z Koalicji Obywatelskiej, który uzyskał 20 głosów. Marszałek Paweł Gancarz proponował na ostatniego członka zarządu 27-letniego Macieja Borkowskiego z Lewicy, jednak ten zdobył tylko 2 głosy. Wobec tego marszałek zaproponował kolejną kandydaturę – Natalię Gołąb z Polski 2050. Na nią głosowało 19 radnych, a przeciwko było 16.