Wrocławska Straż Miejska kontra porzucone rowery – Twoja stara rama może trafić na złom!

Wrocławska Straż Miejska kontra porzucone rowery – Twoja stara rama może trafić na złom!

Kierując się troską o estetykę miejskiej przestrzeni, Straż Miejska we Wrocławiu podjęła decyzję o sprzątaniu miasta z porzuconych, niesprawnych rowerów oraz ich części. Inicjatywa pod kryptonimem „Stara Rama” ma na celu pozbycie się miejskiego chaosu spowodowanego przez opuszczone jednoślady, które są przypięte na stałe do różnego rodzaju obiektów i przez długie miesiące, a nawet lata, rdzewieją i szpecą okolicę. Nie od dziś wiadomo, że rowerowe wraki stanowią problem w kontekście dbałości o czystość i ład publiczny.

Tę niecodzienną misję realizuje patrol rowerowy Straży Miejskiej we Wrocławiu, który zauważył nasilający się problem porzuconych rowerów. Akcja „Stara Rama” została wprowadzona w życie w sierpniu 2021 roku i od tego czasu strażnicy systematycznie likwidują rowerowe wraki.

– Nasza działalność polega na oznaczaniu starych rowerów i naklejaniu informacji na ramach dla właścicieli. Zależy nam, aby każdy miał możliwość samodzielnie i bezpiecznie zabrać swój jednoślad – wyjaśnia Beata Dopierała, pracownik Straży Miejskiej we Wrocławiu. Informacje na naklejkach zawierają także termin, w którym rowery powinny zostać zabrane przez właścicieli. W przeciwnym razie, Straż Miejska może usunąć rower na koszt właściciela. Kiedy nie uda się odnaleźć osoby odpowiedzialnej za opuszczony pojazd, do akcji wkracza laweta, która zbiera porzucone jednoślady ze wszystkich zakątków miasta.

Od momentu wprowadzenia inicjatywy „Stara Rama”, z ulic Wrocławia znikło już ponad 300 porzuconych rowerów, co niewątpliwie przyczyniło się do poprawy estetyki miejskich przestrzeni.