Budowa nowoczesnego kompleksu szkół i przedszkola przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu

Budowa nowoczesnego kompleksu szkół i przedszkola przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu

Wrocław nieustannie rozbudowuje swoją infrastrukturę edukacyjną, a najnowszym projektem jest budowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej. Planowany jest dla niego przetarg, który ma na celu stworzenie nowoczesnej placówki edukacyjnej, zaprojektowanej dla 1000 uczniów i 200 przedszkolaków. Początek roku szkolnego 2026/2027 ma oznaczać dla nich pierwszy dzwonek w nowo wybudowanych murach.

Kompleks będzie się składać z czterech segmentów: bloku szkolnego z trzema piętrami, dwupiętrowego bloku sportowego oraz dwóch jednopoziomowych bloków – gastronomicznego i przedszkolnego. To znaczna inwestycja w edukację, której potrzebują mieszkańcy ulicy Zwycięskiej i okolic. Obiekt będzie wzorowany na podobnych, jak ten niedawno wybudowany przy ul. Asfaltowej czy obecnie powstający przy ul. Cynamonowej.

Strefa szkolna będzie składała się z 33 sal lekcyjnych, pięciu pracowni, pięciu świetlic, czterech pracowni komputerowych, biblioteki, pięciu gabinetów specjalistycznych i archiwum, służących dla 1000 uczniów. Natomiast część przedszkolna, składająca się z ośmiu oddziałów, została zaprojektowana dla 200 dzieci i będzie posiadać salę rekreacyjną. Dodatkowo, w części szkolnej powstaną dwie sale w dwupiętrowym budynku – mniejsza o powierzchni 330 mkw. i większa o powierzchni 780 mkw. Wszystko to zostanie wyposażone w ekologiczne rozwiązania zmniejszające koszty utrzymania i wpływ na środowisko.

Projektowane udogodnienia obejmują wysokiej jakości system wentylacji z odzyskiem ciepła oraz instalację fotowoltaiczną na dachu. Dzięki odpowiednim systemom możliwe będzie efektywne zarządzanie oświetleniem i energią. Nawet baterie umywalkowe zostaną wyposażone w czasowe wyłączniki, co świadczy o dbałości inwestora o każdy detal.

Na terenie placówki planowane są nowoczesne boiska, place zabaw oraz obszary zielone. Przewidziano ogród deszczowy, sadzenie 224 nowych drzew i ponad 8 tysięcy krzewów. Dzieci będą mieć do dyspozycji ogródek warzywny i polanę do rekreacji. Zaplanowano również parkingi dla 58 samochodów i 472 rowerów, a także nowy ciąg pieszo-rowerowy z oświetleniem. Prace obejmują modernizację wjazdów na działkę od ulic Zwycięskiej i Agrestowej, tworzenie przejść dla pieszych oraz wymianę podziemnej infrastruktury technologicznej.