Wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu podczas sezonu grzewczego

Wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu podczas sezonu grzewczego

Rokrocznie, podczas okresu grzewczego, zmagamy się z znacznymi przekroczeniami dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. W ostatni wtorek, 17 października, obserwowano wręcz skrajne przypadki – normy dla zanieczyszczeń pyłowych zostały przekroczone aż o 150%!

Które obszary Wrocławia są aktualnie najbardziej narażone na wysokie stężenie pyłów PM2.5? Oto dane zebrane przez portal Airly dotyczące pomiarów wykonanych o godzinie 7:30 na wybranych lokalizacjach miasta:

  • Jana Parandowskiego – 26 µg/m3
  • Fiołkowa – 27 µg/m3
  • Okulickiego – 38 µg/m3

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dopuszczalna norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2.5 wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny. Tymczasem norma roczna nie powinna przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny.

Portal Airly informuje również, że badania naukowe dowodzą, iż długotrwałe narażenie na smog może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekły kaszel, niewydolność płuc czy chroniczne zapalenie oskrzeli. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się między innymi osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, astmę, kobiety w ciąży, dzieci oraz alergicy. Dlatego zalecane jest unikanie przebywania na otwartym powietrzu podczas wieczornych godzin, kiedy to stężenie szkodliwych pyłów jest najwyższe.