Akty agresji na wrocławskim lotnisku – dwa kolejne przypadki naruszenia porządku przez turystów z zagranicy

Akty agresji na wrocławskim lotnisku – dwa kolejne przypadki naruszenia porządku przez turystów z zagranicy

W poniedziałkowe popołudnie na wrocławskim lotnisku panował niespodziewany niepokój. Powodem był problematyczny zagraniczny turysta, który zakłócił spokój pasażerów i personelu. Niestety, to nie jest pierwszy incydent tego rodzaju, do jakiego doszło w ostatnim czasie na terenie lotniska Wrocław-Starachowice.

W ostatnim okresie, już dwukrotnie musiała nastąpić interwencja ze względu na agresywnych podróżnych. Za oba przypadki stoją obywatele innych krajów – Ukrainy i Bułgarii. Obaj mężczyźni wykazywali się agresją i łamali zasady porządkowe obowiązujące na obszarze portu lotniczego. W obu sytuacjach konieczna była natychmiastowa reakcja Straży Granicznej.

Pierwszy z incydentów rozegrał się podczas procedury wejścia pasażerów na pokład samolotu. Jeden z wymienionych mężczyzn miał zamiar odlecieć do Burgas, jednak ze względu na swój stan i zachowanie, nie pozwolono mu wejść na pokład. Wyraźnie pod wpływem alkoholu, hałaśliwy i agresywny względem innych, używający wulgaryzmów 28-latek stał się na tyle niebezpieczny, że wezwano na miejsce Zespół Interwencji Specjalnych SG. Cudzoziemiec z Bułgarii uparcie odmawiał opuszczenia hali odlotów, ignorując wydawane mu polecenia.

Ze względu na eskalację agresji ze strony pasażera, Straż Graniczna była zmuszona zastosować bezpośrednią siłę, obejmującą chwyty obezwładniające i stosowanie kajdanek. Następnie mężczyzna został przewieziony do pomieszczenia służbowego. Poprzedni problematyczny turysta zachowywał się w bardzo podobny sposób. Chciał on lecieć do Turcji, jednak nieprzyjemności rozpoczęły się już podczas kontroli. Nietrzeźwy obywatel Ukrainy nie przestrzegał poleceń funkcjonariuszy, co skutkowało koniecznością przetransportowania go do Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym.

Obie sytuacje miały poważne konsekwencje dla sprawców – nie tylko utracili możliwość podróży samolotem, ale również zostali ukarani grzywnami – 500 zł i 400 zł za naruszenie porządku na terenie lotniska.