Ukraina świętuje niepodległość na wrocławskim Bastionie Ceglarskim

Ukraina świętuje niepodległość na wrocławskim Bastionie Ceglarskim

Artystyczne obchody ukraińskiego Dnia Niepodległości odbędą się 24 sierpnia w sercu Wrocławia, na terenie malowniczego Bastionu Ceglarskiego, zlokalizowanego tuż naprzeciwko słynnej Panoramy Racławickiej. Z tej okazji publiczność będzie miała szansę zapoznać się z fascynującym światem tradycyjnej opery ukraińskiej, symbolizowanej przez dzieło „Zaporożca za Dunajem”. Wybranie właśnie tego dnia na premierę spektaklu nie jest przypadkowe – to bowiem data ogłoszenia niepodległości Ukrainy w 1991 roku, a także moment, w którym nasi wschodni sąsiedzi od ponad roku stawiają opór rosyjskiej agresji.

Dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej, Michał Znaniecki, podkreśla, że poprzez ten wydarzenie pragną okazać solidarność z wschodnimi sąsiadami. Dodatkowo ma to być doskonała okazja dla mieszkańców Wrocławia, aby odkryć urok operowej sztuki – jak powiedział Radiu Wrocław.

Planowana na godzinę 20:45 plenerowa prezentacja opery ma na celu przyciągnąć mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do poznania unikalnej atmosfery tego gatunku sztuki. Centralnym elementem utworu jest walka z agresorem i pragnienie powrotu do bezpiecznych, rodzimych stron.

Jolanta Denejko, reżyserka spektaklu, opowiada Radiu Wrocław o antagonistach przedstawienia – Turkach, którzy niegdyś dominowali Krym i atakowali terytoria dzisiejszej Ukrainy. Pomimo dramatycznej tematyki, opera prezentuje historię wojny w sposób lekki i skupia się na szczęśliwym finiszu dla jej bohaterów.

W spektaklu zagrają soliści z Ukrainy, którzy przybyli do Wrocławia na specjalne zaproszenie Opery Wrocławskiej. Swoje umiejętności będą mogły pokazać również dzieci z Ukrainy, które wcześniej uczęszczały do szkoły baletowej w swoim kraju, a obecnie znalazły nowe miejsce zamieszkania we Wrocławiu, po wybuchu konfliktu. Ze względu na specyfikę miejsca, udział w tym wydarzeniu może wziąć jedynie 700 widzów. Dostęp na widownię wymaga posiadania biletu.