Ranking Szanghajski 2021: 9 polskich uczelni na liście, sukces wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego

Ranking Szanghajski 2021: 9 polskich uczelni na liście, sukces wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego

Najnowsza edycja rocznego rankingu uczelni wyższych, znanego jako Lista Szanghajska, sporządzana przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong, uwzględniła dziewięć polskich szkół wyższych. Co roku ranking prezentuje tysiąc najbardziej cenionych instytucji edukacyjnych na świecie. W tym roku na liście nie znalazło się miejsce dla dwóch uczelni z Wrocławia, które w poprzedniej edycji zostały do niej włączone.

Tegoroczne pierwsze miejsce przypadło prestiżowemu Harvardowi z USA. Drugą pozycję w rankingu zajął Uniwersytet Stanford, a trzecią zdobył Massachusetts Institute of Technology, również z USA. Szczegółowe miejsca poza pierwszą setką nie są dokładnie określane przez Listę Szanghajską – uczelnie są klasyfikowane według kolejnych grup 100-150, 151-200, 201-300, 301-400 itd. W tych grupach znajduje się dziewięć polskich uczelni.

Na szczycie polskiej reprezentacji znajdują się Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które uplasowały się w piątej setce. Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu niestety opuściły to prestiżowe grono. Z drugiej strony, sukces odniósł Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który znalazł swoje miejsce w dziewiątej setce.

Podczas przygotowywania rankingu brane są pod uwagę różne kryteria, takie jak osiągnięcia naukowe poszczególnych uczelni oraz zdobyte przez nie prestiżowe nagrody.