Poszukiwany 'Mister Wrocławia’: Plebiscyt na najpiękniejszą budowlę Wrocławia 2021-2022

Poszukiwany 'Mister Wrocławia’: Plebiscyt na najpiękniejszą budowlę Wrocławia 2021-2022

Aktywnie trwa właśnie ogólnomiejski plebiscyt o nazwie 'Piękny Wrocław’. Pomysłodawcą i współorganizatorem konkursu, jest magistrat miasta oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Mają oni na celu wyłonić i nagrodzić najbardziej atrakcyjną architektonicznie budowlę, która stanęła na terenie stolicy Dolnego Śląska w latach 2021-2022.

W rywalizacji o tytuł mogą brać udział różnorodne obiekty jak nowoczesne biurowce ze szklanymi fasadami, budynki publiczne czy osiedla mieszkalne. Zbigniew Magdziarz z Towarzystwa Miłośników Wrocławia, w wywiadzie dla Radia Wrocław, zauważył, że konkurs ma długą historię, sięgającą aż do 1961 roku. Celem konkursu jest docenienie trudu i wkładu inwestowanego w projektowanie.

Dodatkowo, jak podkreślił Magdziarz, celem takiej inicjatywy jest uświadomienie mieszkańcom Wrocławia, jak dynamicznie rozwija się ich miasto. Chodzi też o promowanie talentów lokalnych architektów. W przeszłości cieszący się dużym uznaniem Trzonolinowiec zdobył Grand Prix konkursu w 1967 roku. Do 6 września bieżącego roku, także mieszkańcy mają możliwość nominowania swoich faworytów za pomocą formularza dostępnego online na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

Laureatów konkursu wyselekcjonuje jury składające się z profesjonalnych architektów. Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia zapewnia, że laureaci zostaną wybrani w odpowiednich kategoriach, jednak tylko jedno zgłoszenie zdobędzie główną nagrodę. Jakość obiektu oceniana będzie nie tylko pod kątem artystycznym i formalnym, ale także pod względem jego integracji z otoczeniem.

Konkurs 'Piękny Wrocław’ to już 32. edycja plebiscytu, który jest kontynuacją popularnej inicjatywy 'Mister Wrocławia’. Budynek mieszkalny o nazwie Pixel House przy ulicy Białowieskiej okazał się zwycięzcą ostatniej edycji konkursu. Do zgłoszeń dopuszczane są również obiekty historyczne, które oceniane będą na podstawie jakości wykonanej rewitalizacji.