Prohibicja w całym Wrocławiu? Miasto przeprowadza nietypową ankietę

Prohibicja w całym Wrocławiu? Miasto przeprowadza nietypową ankietę

Rozpoczęte w 2024 roku ograniczenia dotyczące nocnej sprzedaży alkoholu na dziewięciu osiedlach Wrocławia, mogą zostać rozszerzone na całe miasto. To jeden z tematów poruszonych w ankiecie, której inicjatorem jest urząd miejski Wrocławia. Wyniki tej amatorskiej sondy mają posłużyć do wprowadzenia pełnej prohibicji na terenie wszystkich osiedli miasta.

Miasto wydało na realizację ankiety kwotę 5,5 tysiąca złotych. Jednak trudno nazwać to badanie profesjonalnym, zważywszy, że nie ma żadnej weryfikacji czy respondenci faktycznie mieszkają we Wrocławiu. Nie ma też kontroli nad tym, ile razy ta sama osoba wypełniła ankietę. Takie „badanie” odbywa się poza standardową procedurą konsultacji, stosowaną przez urzędników do zbierania opinii mieszkańców we Wrocławiu na inne tematy.

Ankieta posiada swoją tezę – jedno z pytań brzmi: „Jak Pani/Pan sądzi, co należałoby zrobić, aby poziom bezpieczeństwa we Wrocławiu poprawił się”. Osoba wypełniająca ankietę nie ma możliwości zaznaczenia, że uważa obecny poziom bezpieczeństwa za wystarczający. Aby wyrazić swoje zdanie, konieczne jest wybranie jednej z opcji: większa liczba patroli policji i straży miejskiej, dodatkowe kamery miejskiego monitoringu, lub nocny zakaz sprzedaży alkoholu.

Autorzy ankiety wskazują, że wyniki pomogą w planowaniu działań polepszających poziom bezpieczeństwa we Wrocławiu i przy podejmowaniu decyzji o ograniczeniu godzin sprzedaży alkoholu. Autorzy są anonimowi – nie ma informacji, że badanie zleciło miasto.

Według Joanny Bisieckiej-Szymczak z Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim Wrocławia, ankieta powstała na podstawie sygnałów od radnych osiedlowych i mieszkańców, którzy sugerują konieczność podjęcia dodatkowych działań.

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy (od 22:00 do 6:00) był wprowadzony w 2018 roku na Starym Mieście, a od 2024 roku obowiązuje również na Hubach, Ołbinie, Nadodrzu, Placu Grunwaldzkim, Przedmieściu Oławskim, Przedmieściu Świdnickim, Szczepinie oraz osiedlu Powstańców Śląskich. Joanna Bisiecka-Szymczak poinformowała, że Urząd Miejski Wrocławia rozpoczął analizę efektów obowiązywania tej uchwały oraz ewentualnych zmian społecznych związanych z konsumpcją alkoholu.