Upamiętnienie dowódcy dywizji pancernej, generała Stanisława Maczka, w 80. rocznicę wyzwolenia Bredy

Upamiętnienie dowódcy dywizji pancernej, generała Stanisława Maczka, w 80. rocznicę wyzwolenia Bredy

Generał Stanisław Maczek, zasłużony dowódca dywizji pancernej odpowiedzialnej za wyzwolenie holenderskiego miasta Breda 80 lat temu, zostaje upamiętniony we Wrocławiu za pośrednictwem krasnala. Figurka ta stanowi pamiątkę po generałowej i została umieszczona przed drzwiami Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Powstańców Śląskich, której patronem jest owy dowódca.

Po 80 latach od wyzwolenia Bredy spod władzy nazistów przez polską armię, miasto to na południu Holandii nadal pamięta o swoim bohaterze. Dnia 29 października będziemy obchodzić jubileusz tej chwalebnej daty, kiedy wolność przyniosła miastu 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka.

Jubileuszowym wydarzeniom towarzyszyły różne inicjatywy. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 imienia generała Stanisława Maczka we Wrocławiu wzięli udział w konkursach plastycznych i literackich. Prace uczniów posłużyły Beacie Zwolińskiej-Hołod jako inspiracja do stworzenia krasnala, który od 14 października gości przy wejściu do szkoły na ulicy Powstańców Śląskich.

Wojna zakończyła się pozostawiając w Bredzie około 200 polskich żołnierzy. Widoczne były ich silne więzi z miastem, a mieszkańcy darzyli ich szacunkiem i sympatią. Wśród nich znaleźli się synowie generała Maczka, który na własną prośbę został pochowany na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie, razem z innymi żołnierzami, członkami holenderskiego ruchu oporu, jeńcami oraz robotnikami przymusowymi.

Co roku delegacja z Wrocławia, miasta partnerskiego Bredy, odwiedza cmentarz. Wrocławianie obdarowali mieszkańców Bredy różnymi prezentami, takimi jak płaskorzeźba przedstawiająca ślady czołgu dowodzonego przez generała Maczka czy krasnal Życzliwek.

W Bredzie generał Stanisław Maczek oraz jego żołnierze są traktowani jak bohaterowie narodowi. W mieście znajdują się flagi z białym orłem na czerwonej tarczy i napisem „Polska x Breda”. Lokalny klub piłkarski – NAC – wydał nawet specjalne koszulki z nazwiskami żołnierzy dywizji oraz podziękowaniami dla nich.