Pionierski projekt wrocławskiej uczonych: nowatorska metoda leczenia nowotworów otrzewnej
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, dokładniej w Katedrze Biochemii i Biologii Molekularnej, Profesor Agata Mikołajczyk Martinez nieustannie pracuje nad innowacyjnym podejściem do walki z nowotworami otrzewnej. Już przeprowadzono pierwsze badania, a obecnie zespół naukowców pod jej kierownictwem koncentruje się na tworzeniu prototypu specjalistycznego urządzenia stosowanego w tej metodzie.
Nowotwory otrzewnej są skomplikowane i trudne do leczenia, jako że często rozwijają się w wyniku przerzutów z innych organów, takich jak jajniki, jelito grube czy żołądek. Systemowa chemioterapia jest nieskuteczna, ponieważ nie dociera odpowiednio do jamy otrzewnej. Na skomplikowanie terapii wpływa również zróżnicowanie molekularne.
Profesor Agata Mikołajczyk-Martinez od 2018 roku współpracuje nad tym zagadnieniem z profesorem Verią Khosrawipour. Ich badania dotyczą możliwości zastosowania liposomów, które pod wpływem ultradźwięków mogą aktywować się w określonym miejscu. To pozwala na celowe dostarczanie leków tam, gdzie są one najbardziej wymagane. Ten przełomowy pomysł ma szansę zminimalizować negatywne skutki uboczne i zwiększyć efektywność terapii. Profesor UPWr wyjaśnia, że liposomy mogą być podane jako aerozol i aktywowane w określonym miejscu dzięki ultradźwiękom. To zwiększa ich skuteczność i jednocześnie chroni zdrowe tkanki przed uszkodzeniem.
Początkowe badania przeprowadzono na modelach in vitro, a obecnie naukowcy pracują nad prototypem urządzenia, które umożliwi testowanie tej metody na modelach zwierzęcych. W ten sposób sprawdzą skuteczność i bezpieczeństwo tej nowatorskiej metody. Profesor Agata Mikołajczyk-Martinez otwiera nowe możliwości w leczeniu nowotworów otrzewnej, które do tej pory były traktowane jako praktycznie nieuleczalne. Jak podkreśla profesor, celem jest stworzenie terapii, która nie tylko przedłuży życie pacjentów, ale również da im realną szansę na wyleczenie.