"Dziewczyna z igłą" – wrocławska produkcja filmowa w gronie kandydatów do Oscara

"Dziewczyna z igłą" – wrocławska produkcja filmowa w gronie kandydatów do Oscara

Twórcy filmu „Dziewczyna z igłą”, kręconego w Wrocławiu i współprodukowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe, mają powody do radości. Ich dzieło zostało wybrane do konkurencji głównej na 77. Festiwalu Filmowym w Cannes. Prócz tego, film ma szansę na zdobycie prestiżowego Oscara!

Dania wyselekcjonowała „Dziewczynę z igłą” jako swój kandydat do Oscara w tym roku. Reżyserem tej produkcji jest Magnus von Horn, pochodzący ze Szwecji twórca o polskich korzeniach. Film ten rywalizuje o nominację do nagrody w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”, gdzie jego przeciwnikiem jest polski obraz „Pod wulkanem”, jak informuje serwis filmweb.

Zdjęcia do „Dziewczyny z igłą” nakręcono między innymi we wnętrzu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Pałacu Wallenberg-Pachalych, usytuowanego przy ulicy Szajnochy we Wrocławiu. Zdjęcia realizowane były również w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej oraz innych miejscowościach Polski, takich jak Łódź czy Zgierz. O tym informowaliśmy w ubiegłym roku, kiedy to zdjęcia były kręcone.

Do tworzenia scenografii do tego filmu zaproszono wrocławską artystkę Jagnę Dobesz. Ponadto, w scenach zbiorowych udział brali jako statyści uczniowie z Technikum nr 15, znajdującego się we Wrocławiu.

Film „Dziewczyna z igłą” ma swoją premierę zaplanowaną na rok 2024. Jednak wcześniej zostanie on pokazany na Festiwalu Filmowym w Cannes, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie. Na festiwalu film będzie rywalizował w konkursie głównym, gdzie jego przeciwnikami będą m.in. „Megalopolis” w reżyserii Francisa Forda Coppoli oraz „Parthenope” Paolo Sorrentino. 77. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się między 14 a 25 maja.

Inspiracją dla „Dziewczyny z igłą” była postać Dagmar Overby – najbardziej znanej seryjnej morderczyni w historii Danii, działającej ponad sto lat temu. Film opowiada historię Karoline, młodej robotnicy starającej się przetrwać po I wojnie światowej w Kopenhadze, która po stracie pracy i zajściu w ciążę spotyka Dagmar. Dagmar jest charyzmatyczną właścicielką nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Karoline zaczyna pracować dla Dagmar jako mamka, co prowadzi do skomplikowanego porozumienia między kobietami. Świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokującą prawdę o Dagmar.

Główne role w filmie zagrali Victoria Carmen Sonne i Trine Dyrholm. Film jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które dofinansowało produkcję na kwotę 1,1 mln zł w ramach rozstrzygniętego we wrześniu ubiegłego roku XVII Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

Cieszymy się bardzo, że film współfinansowany ze środków Dolnośląskiego Funduszu Filmowego ma szansę na zdobycie międzynarodowej sławy. Szczególnie cieszy nas, że zostanie on zaprezentowany na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali na świecie – powiedziała Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego.