Spotkania z twórcami i badaczami literatury litewskiej na wrocławskim festiwalu
Pod auspicjami programu z Litwy, przewidziane są panele dyskusyjne zaangażujące pisarzy z Polski oraz Litwy, a także specjalistów od literatury i historii tego kraju. Na liście gości znajdują się m.in. Kristina Sabalauskaite, znana z autorskiej serii „Silva Rerum“, Dominik Wilczewski, autor publikacji „Litwa po litewsku“, jak również Akvilina Cicenaite, poeta Marius Burokas i historyk Norbertas Černiauskas, którzy zawitają do Wrocławia.
Chociaż program koncentruje się na literaturze litewskiej, bohaterowie spotkań to postaci o zróżnicowanych doświadczeniach życiowych: Kristina Sabaliuaskaite mieszka od wielu lat w Londynie, Akvilina Cicenaite wybrała Australię jako swoje miejsce zamieszkania, Tomas Venclowa powrócił na swoje rodzinne strony po latach pracy naukowej w Yale, Marius Burokas jest częstym gościem na Ukrainie, natomiast Dominik Wilczewski to Polak, który od kilku lat mieszka na Litwie. Dzięki temu różnorodnemu tłu, wypowiedzi pisarzy poruszają tematy uniwersalne: życie na obczyźnie, aktualna sytuacja wojenna czy interpretacja własnej przeszłości.
Osoby, które pokochały serię „Silva Rerum“, znajdą tu wyjątkowo atrakcyjne wydarzenie. Przekład najnowszej powieści Kristiny Sabaliauskaite „Cesarzowej Piotra” będzie bez wątpienia z utęsknieniem oczekiwany przez polskich czytelników. W zapowiedziach mówi się, że jest to książka, która zmieniła nasze postrzeganie baroku i podkreśliła wspólne dziedzictwo polsko-litewskie. Książka, która ma się ukazać w przyszłym roku, opowiada historię Katarzyny, żony Piotra I, urodzonej na Łotwie. Wszystko to będzie można omówić z autorką już w najbliższą sobotę.
Rok ten jest niezwykle istotny dla kultury Litwy na terenie Polski. Na rynku księgarskim pojawiły się prawie jednocześnie dwie znaczące publikacje o historii Litwy: „Litwa, ojczyzna moja” autorstwa Tomasa Venclovy, przetłumaczona przez Beatę Kalębę oraz „Litwa po litewsku” Dominika Wilczewskiego. Drugi z autorów będzie gościem festiwalu.
Na spotkania planowane są również z Akviliną Cicenaite, twórczynią „Słownika języka angielskiego”, poetą Mariusem Burokasem, który zaprezentuje swój zbiór poezji „Tu mieszkał Janusz”, oraz historykiem Norbertasem Černiauskasem.
Oczekuje nas też wiele emocji podczas dyskusji, w której Alvydas Šlepikas, autor książki „Mam na imię Maryte”, opowie o poruszającej historii „wilczych dzieci”. Wspólnie z Mariusem Burokasem i ukraińską reporterką Maryczką Paplauskaite poruszą temat pisarstwa na tle konfliktu na Ukrainie.
Więcej informacji na temat programu oraz oferty wydawców litewskich znajdą Państwo na stoisku nr 108. Organizatorem i prezentantem programu jest Litewski Instytut Kultury we współpracy z polskimi wydawcami.
Przypominamy, że targi będą trwały od czwartku do niedzieli w Hali Stulecia.