Wrocławska woda wodociągowa spełnia normy sanitarne, a zakłady przystosowują się do zmieniających się warunków
Potwierdzono, że wrocławska woda dostarczana przez wodociągi jest odpowiednia do konsumpcji. Zakłady odpowiedzialne za jej produkcję są stale monitorowane i dostosowują swoje technologie uzdatniania do bieżących parametrów surowca. Dzięki temu są w stanie zawsze zapewnić odbiorcom wodę o najlepszej jakości. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu na godzinę 8 potwierdziła, że woda dostarczana do sieci spełnia wszystkie wymagania sanitarne dotyczące jakości wody pitnej. Jednak Sanepid sugeruje, by nadal śledzić komunikaty na ten temat, ponieważ sytuacja hydrologiczna jest nieprzewidywalna.
W ciągu ostatnich dni Sanepid informował o dopływie mieszanej z powodziową do dwóch wrocławskich zakładów produkcji wody, co wymusiło dodatkowe procesy kawitacji – dodawania związków chemicznych ułatwiających późniejszą filtrację wody.
Od piątku zasobnik Oławka, na którym znajdują się dwa zakłady uzdatniania wody i tereny wodonośne (dostarczające wodę głównie do centrum miasta i północno-wschodnich dzielnic), nie otrzymuje już nowych dostaw. Mimo to, woda powodziowa, która dotarła tu przez ostatnie dni, nie opadnie tak szybko.
Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji brzmi jednoznacznie: „Woda w sieci wodociągowej na terenie całego Wrocławia jest zdatna do picia. Nie przewidujemy przerw w dostawach”.
W przypadku ewentualnej awarii, miasto ma przygotowany plan awaryjny dla mieszkańców Wrocławia. Zakłada on dostarczanie wody za pomocą beczkowozów. Prezydent Jacek Sutryk ogłosił tę informację w czwartek. Na razie istnieje bardzo niewielkie ryzyko, że będzie konieczne uruchomienie tego planu, a z każdą godziną maleje.